07 Kasım
#12923789

LG Kusurlu Televizyon

2012 ya da 2013 yılında Teknosa'dan LG marka televizyon satın aldım. Televizyonun sehpası kedinin teması ile kırıldı. Televizyonu kedinin darbesi ile kırdığı düşündüm. Daha sonra internet aramaların da kronik bir sorun olduğu ortaya çıktı. Kedi sadece final dokunuşunu yapmıştı. LG ile görüştüm, servis yönlendirdiler. Servis geldiği benim yaptığım gibi ürünün fotoğrafını çekti, 80 TL aldı ve gitti.


LG bugün aradı, kusurlu ürün olduğunu eğer ürünün faturası varsa ücretsiz değişim yapacaklarını söyledi. Tabi ki 6-7 senelik ürünün faturası durmuyordu.
-ürün kontrolüm olmadığı bir anda evdeki herhangi birisinin üzerine devrilebilirdi.
-servis ücreti hakkında bilgi verilmedi.
-kayıtlarınızda televizyon seri numarası ile benim cep telefonu numaram eşleşiyor. Ancak yine de kusurlu ürünün değişimi için fatura istiyorsunuz.
-ilk mailimde ürünün garantisinin bittiği, kullanıcı hatası olduğu için ayağın yenisini yedek parça olarak satın almak istediğimi belirtmiştim. Bunun yerine incelemeye geldiğiniz, paramı aldınız. Ürün kusurlu değiştireceğiz ama fatura diyorsunuz.


İnternette çıkma ayaklar 100 TL'ye satılıyor, eğer LG'nin kendisini aramak yerine 20 TL daha fazla vererek bu işi çözüyordum. LG'ye başvurmak süreci uzattığı gibi fazladan para kaybetmeme de neden oldu.

Ali Ali 2.079 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları