02 Temmuz 2013
Yorum Yap
#1875762

LG İlgisizlik!

Evde kullandığım televizyonum LG olduğu için sinema sistemini de LG almıştım. 31 Aralık 2010' da Media Mark' tan aldığım ht 805sh sinema sistemi maalesef ilk günden bozuk çıktı. Servis değişim raporu verdi ve değiştirildi. Daha sonra yeni sistem 2 defa daha bozuldu. Değişiklik talep ettim ancak tamir edildi maalesef değişim yapılmadı.


Akabinde garanti bitti ve tekrar arızalandı. Ben pes ettim, yeni dvd player alayım dedim. Bu seferde sadece dvd player alınmayacağını, mevcut sisteme uymayacağını ve tüm sinema sisteminin değişmesi gerektiğini hayretle öğrenmiş oldum. Kendimi yanıtılmış hissediyorum. Teknik servislerin zihniyeti ve LG destek hattının yetkisizliği sonucu bu maili yazıyorum. 2 defada şikayet maili yazdım, dönüş yok.

Gokce Gokce 145 Okunma

Cevaplar

  • Gokce18 Temmuz 2013

    5 temmuz günü şikayetim işleme alındı cevabı dönüş sayılıyormu? 18 Temmuzda halen bir cevap yok? LG müşteri hizmetlerini aramak olmadı, LG infoya yazmak olmadı, şikayet var olmadı, CEVAP YOK, sırada twitter ve tüketici mahkemesi kaldı 'dünya devinden' bir cwvap almak için!..

  • LG Temsilcisi05 Temmuz 2013

    Sayın Müşterimiz; Konuyla ilgili şikayetiniz,işleme alınmıştır. Teşekkür ederiz. LG MÜŞTERİ HİZMETLERİ 444 6 543

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler