Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

LG DFC325HD Bulaşık Makinesi Hatası

Murat
20 Mayıs 2023 23:30
4.548

LG DFC325HD marka ve model bulaşık makinesini 18 mayısta satın aldım bilenler bilir en pahalı bulaşık makinelerinden biri. Yaklaşık 16 bin TL'ye ürünü satın aldık. Aman başımız ağrımasın kaliteli olsun diye. Ürün geldi. Bugün 20 mayısta da kurulumu yapıldı. Aynı gün makineyi birkaç bulaşık ile çalıştırdım kullandığım deterjan da Fairy tablet. Ürün 3 saatlik programın son 5-6 dakika sında be hatası verdi. Açtım kitapçığı baktım uygun olmayan deterjan kullanımı veya cihaz hizalanmamış hata açıklaması var. Deterjan Fairy tablet piyasanın en kaliteli deterjanlarından biri. Cihazın dengesi de yerinde kıpırdama sallantı vs yok ve içinde deterjan kalıntısı kalmış olma ihtimali de yok ilk kullanım çünkü. Neyse herhalde ilk kullanımda kafası karıştı dedik bir daha deterjan koyarak çalıştırdım. Aynı şekilde programın son 5-10 dakikasında yine be hatası verdi. Herhalde tablet deterjanda bir problem var diye düşünüp bulaşık makinelerinde kullanılan Finish sıvı jel koydum bu sefer deterjan gözüne yine son 5 dakika be hatası aldım. Bu arada ürünü teslim alırken 2250 TL'ye 3 sene daha ek garanti satın aldım. Kendimizi güvenceye almak için en pahalı ve kaliteli olduğunu düşündüğümüz marka modeli satın alıp en iyi deterjanı kullanıyoruz. Üstüne üstlük ek garanti ve sigorta yaptırıyoruz sonuç ise hüsran daha ilk yıkamada ürün hata verip yıkamayı sonlandırıyor. Ayrıca hata verdikten sonra ürünün kapağını açtığında ful ıslak durumda. Programın son 5 dakikasında makinenin içi sıcak ve bulaşıklar kurumaya yakın olur ama su buz gibi ve ıslak her yer. Ayrıca makinenin içinde bırakın aşırı köpüğü hiç köpük yok. Bu ilk kullanımdan görüldüğü üzere ayıplı mal tamirat vs istemiyorum ürünün sıfır kapalı kutu ve sorunsuz olanı ile değişimini istiyorum. Daha bugün kurdurduğum üründe tamirat diye bir şey olmamalı. LG markasına güvenerek bir ton para döktük sonucu bu olmamalı.

LG DFC325HD Bulaşık Makinesi Hatası
profile profile profile
4 Destek
3 Yorum
Murat
02 Haziran 2023 12:33

Herhangi bir şekilde dönüş yapılmaması bir yana ürünün kusurlu olduğuna dair yetkili servisten rapor çıkmasına rağmen bayiden temin etmeniz gerekiyor diyerek uğraştırılıyorum ürünü alalı 2 hafta oldu kullanamıyorum ve mağdur durumdayım satıcı ürünün stoğunda bulunmadığını ve LG ile iletişime geçmem gerektiğini söylüyor. LG bayiden talep etmem gerektiğini söylüyor tüketici kanununa göre kusurlu üründen satıcı ithalatçı ve üreticisinin ortak sorumluluğu var herhangi birinden talepte bulunabilirim ancak LG ısrarla bayiden değişim yapılması yönünde cevap veriyor

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

3 Yorum

Emrah

Aynı seriden bende aldım. Ne yaparsam yapayım be hatası veriyor. LG servise bildirdim bakalım ne yapacaklar. Daha alalı 1 hafta olmadıydı. Arıza diye götürürlerse iade edeceğim.

Recep

Aynı seri annemlerde kullanıyor ve 2 aydır be hatası veriyor sürekli makineyi durduruyor. Servis çağıracağız bakalım sonuç ne olacak.

Murat

Muhtemelen üründe genel olarak sıkıntı var. Ya da bize sorunlular denk geldi ama ben şikayet oluşturmadan önce aynı sorundan birinde daha görmüştüm. İnternette ürünün puanı yüksek herkes de aynı sorun yok demek ki. Burda problem LG nin fabrika çıkışlı sorun olan üründen bayiyi sorumlu tutup değişim için onlara yönlendirmesi. Ürün LG nin bayide hasar görmüş değil sonuç olarak arkasında durması gereken de kendileri zaten alıp LG depoya götürdüler kusurlu olduğu İçin. Benim bayiye iade edebileceğim bir ürün de yok artık elimde sadece kusurlu ürünün tespiti ve değişim raporu var.

Benzer Şikayet Yaz