22 Ağustos
#12465503

LG Buzdolabının İçi Kırık Geldi

4-5 ay önce LG marka buzdolabı aldık. Bir gün dolabın raflarını çıkartıp temizlemek istedim. Rafların olduğu yerde kırıklar vardı. Servisi arayıp fotoğraf gönderdik. Bunu en başta söylememiz gerektiğini, şimdi 75 TL servis ücreti ödemeniz gerektiğini, yapacak bir şey olmadığını söylediler.


Rafları takılı halde gelen buzdolabının raflarını çıkartıp kırık var mı diye bakmak kimin aklına gelir? Onca para vererek 0 ürün alacağım, raflarını çıkartıp kırık mı diye bakacağım. Bu ne saçma bir şeydir. Bunun acil çözülmesini istiyorum.


Şikayetvar'da aynı konudan mağdur olan çok insan var. Bunca pahalılık içinde, yüksek fiyatlar ödeyerek sizden ürün alıyoruz, sonra malımızı arkasında duruyorsunuz. Allah elbet bunun hesabını soracaktır müşterilerinize yaptığınız bu haksızlık. Emin olun ilahi adalet karşısında karşılıksız kalmayacaktır adalet karşısında.

Müge Müge 2.922 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Müge23 Eylül

    Servis geldi ve kullanıcı hatası dedi. Ama ben asla ve asla bunu kabul etmiyorum. Çünkü dolaba ne koyduğunu iyi biliyorum, kesinlikle ağır bir şey koymadım. Zaten koysam raf kırılır, dolabın içi çatlamaz. Her neyse ben hakkımı tüketici hakem heyetinde arayacağım. Kendimde zaten mahkemede çalıştığım için bu konunun sonuna kadar, haklılığımız ortaya çıkana kadar üstüne gideceğim. Dediğim gibi mahkemede çalıştığım için dava açmaktan da korkmuyorum, bu sürecin beni yormasından da korkmuyorum. Media Markette birileri buzdolaplarında bakarken LG ye de bakıyorlardı. Onlara da başımda bu geçeni anlattım. ucuz diye aldığım** dolabı neredeyse 10 yıl kullandım, LG yi 1 yıl bile kullanmadım. Allah'ın adaletine güvenim sonsuz. İnanın çok daha kötü olacaksınız. Çünkü kalitesiz mal satıyorsunuz, malınızın arkasında durmuyorsunuz, bu da yetmezmiş gibi müşteriye suç arıyorsunuz. Kimse saf değil, hele ben hiç değilim. Hakkımı arayacağım,

Ziyaretçi Yorumları