05 Ağustos
#12381921

LG Bodrum Servisi Sorunu

20/07/2019’da Bodrum’daki evimiz için aldığımız LG s3-w09ja3aa model klimamızın montajı için yetkili servis geldi. sıvaiçi tesisatımız ve elektrik bağlantımız hazır olduğu için personel sadece iç ünite montajını yapacak ve dış üniteyi çatıya yerleştirip klima borularının bağlantısını gerçekleştirecekti. Gelen personel dış üniteyi yerleştirmeden iç ve dış ünite borularını bağladı. Yani dış ünite borularını çatıya çıkarak kontrol etmeden iç üniteyi bağlamış oldular. Sonrasında çatıya çıkıp dış ünitenin de montajını gerçekleştirmek istediğinde ise sıvaiçi boruda su olduğunu söyleyerek azot basma işleminin standart ücreti olarak 350 TL talep etti.


Biz talebin doğru olmadığını ve servis müdürü ile görüşmek istedik. Saat 19:00’a yaklaştığı için servisin kapandığını ve daha sonra aramamızı söylediler. Servis müdürünü daha sonra arayacağımızı personele net olarak söyleyip, güvenerek formu imzalayıp ödememizi yaptık. Yapılan ödeme karşılığında makbuz verilmedi ve imzaladığımız forma iş başlangıç/bitiş saatlerini yazılmadı. Pazartesi günü servisi aradığımızda servis yetkilisi ücretin normal olduğunu, ek iş yapıldığını, ücretin tamamının kesinlikle iade edilmeyeceğini ifade etti. İşi yapan personel telefonda konunun azot basmak değil, kontrol etmeden iç ve dış üniteyi birbirine bağlayıp tekrar söküp tekrar bağladıklarını; işin bu sebeple uzadığını söyleyerek ücretin normal olduğunu ifade etti.


Kendi tecrübesizliklerinin bedeli bizden tahsil edilmiş oldu. Aynı hafta diğer odamız için Airfel’den ltxn25u montajı için Airfel servisi geldi ve aynı şekilde azot basma işlemi uygulandı. Ücreti sorduğumda “ücret alınmayacağını, 3 dakika sürmeyecek işlemin yapılmaması durumunda kompresörün yanabileceğini” söyleyerek LG servisi gibi duvarda parmak izleri bırakarak değil pırıl pırıl bir montaj gerçekleştirdiler. Kendilerine tekrar teşekkür ederiz. LG Türkiye Çağrı Merkezine defalarca telefon açtık, [email protected] adresine şikayet e-postalarımızı gönderdik, özellikle bölge servis müdürlerinin bizi aramasını rica ettik. Kendileri lütfedip bizi aramadıkları gibi servisin görüşünü bize e-posta ile ileterek servisi bu ücreti almakta haklı buldular.


LG Bodrum servisinin bahanesi ise ek işlemlerin 1.5 saat sürdüğü oldu. LG’yi tercihimiz için son derece pişmanız ve yetkili servis bu durumdayken LG ürünlerini kimseye tavsiye edemeyiz, kesinlikle tekrar LG ürünü almayı da düşünmüyoruz. LG Türkiye’den servisin haksız yere aldığı tutarın tamamının iade edilmesini sağlamasını.

Neslihan Neslihan 3.343 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları