06 Mart
#11675900

LG Ayıplı Televizyon Sattı!

20.02.2019'da Teknosa iç ve dış ticaret Espark/Eskişehir mağazanızdan 11250 TL KDV dahil bedel ile almış olduğum LG marka UHD 4K oled televizyonun (LG 55c8pla) 21.02.2019 tarihinde LG Eskişehir servisi tarafından kurulumu yapılmıştır.


Bahse konu televizyonda kurulum sonrası daha 3 gün geçmeden ekranında ölü pikseller olduğu (3 veya 4 adet) fark edilmiş ve fark edilme sonrası ilk iş günü olan 25.02.2019 tarihinde Teknosa iç ve dış ticaret Espark mağazasına gidilerek televizyonun ayıplı mal olduğu mevcut ölü piksellerin izleme zevkini etkilediği, yeni alınmış bir üründe bu tarz bir eksikliğin tarafımdan kabul edilemeyeceği ve ürününün bire bir değişimini istediğimi sözlü olarak mağazaya bildirdim.


Mağaza çalışanları konu sorunun LG servisi tarafından kontrolü yapılarak eğer servisin değişim raporu vermesi durumunda ancak ürünü değiştirebileceklerini tarafıma sözlü olarak bildirmişlerdir.


Akabinde 25.02.2019'da LG müşteri hizmetleri aranarak durum anlatılmış ve sorunun çözümü için servis talep edilmiştir. Aynı gün servis gelerek televizyondaki ölü pikselleri görmüş fotoğraf almış olup televizyonu tam kutu, fatura ve ekipmanlarıyla evimden alarak ek’teki formu düzenlemiştir.


3 gün geçmesine rağmen LG servisi tarafından geri dönüş yapılmaması üzerine 28.02.2019 tarihinde bizzat Eskişehir LG servisine gidilerek televizyonun durumu öğrenilmek istenmiştir.


Servis elemanı konunun belki LG fabrikaya kadar iletileceğini ve belki 3/4 adet ölü piksel için televizyon değişiminin yapılamayacağını tarafıma iletmiştir ve bir haftadır tarafıma geri dönüş yapılmamıştır.


Yukarıda bahsetmiş olduğum mağduriyetimin bir an önce çözülmesini ve daha 3 günlük televizyondaki ölü piksellerin tarafımdan sayısı ne olursa olsun normal olarak kabul edilmeyeceğini tarafınıza bildirir, 3 gün içerisinde mağduriyetimin kesin çözümü için tarafıma dönüş yapılmasını istemekteyim.


Aksi durumunda tüm hukuki haklarımın saklı olduğunu ve gerekli anlaşmazlığın çözümü için hukuki yollara başvurulacağımı ve bu başvuru sonrasında oluşacak tüm masraflardan ve gecikme nedeniyle oluşacak faizlerden tarafınızı sorumlu tuttuğumu beyan eder. Gerekli ürün değişiminin yapılmasını veya ivedilikle para iadesinin yapılmasını rica ederim.

Sefer Sefer 6.994 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları