sta-1-hoverYetersiz Çözüm

LG Anadolu Yakası Yetkili Servisi ve Müşteri Hizmetleri

İnci İnci4 yıl önce

2012'de aldığım LG çamaşır makinem sıkma yapmadığı için 15.04.2015 tarihinde LG Anadolu Yakası Yetkili servisi tarafından, sebebin bu olabileceği söylenerek, evimde sensör değiştirilmiş, akabinde sıkma işlemini yine yapmadığı için 23.04.2015'te servise götürülmüş, amortisörleri değiştirilmiş ve makinenin tamir edildiği söylenerek 28 Nisan'da teslim edilmiştir. 9 Mayıs tarihinde yine sıkma yapmadığı için hem LG Müşteri Hizmetlerine hem yetkili servise durumu bildirdim. Tamir edilemeyen makine için yetkili servise toplam 350 TL ödeme yaptım. Makine hala bozuk, tamir edilmeden öncekinden daha gürültülü çalışıyor. Sürekli "Kullanım hatası yapıyorsunuzdur" diyerek başlarından atıyorlar.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon İnci 4 yıl önce

Çağrı Merkezinizi zaten aradım, müşteri temsilciniz çözüme yönelik değil, kullanıcı hatası deyip başından atmaya yönelik konuşuyor.

LG Logo LG 4 yıl önce

Sayın Müşterimiz; Yaşadığınız sorundan dolayı özür dileriz. Konuyla ilgili destek için lütfen Çağrı Merkezi telefonu 444 6 543 numarayı aramanız gerekmektedir. İyi günler dileriz. Teşekkür ederiz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler