Toplam çözüm sayısı
..
LG ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Uğur'un şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  3 Yorum

Yeni karşılaştırma

ile

Lg 55nano796 Ayıplı Mal Ve Sonrası

7315görüntüleme
Uğur
Uğur 25 Mart 10:15

LG 55nano796 marka/model bir televizyon aldım. Televizyon 23.03.2021 tarihinde kuruldu izleme fırsatım hiç olmadı. Dün milli maçı izlemek için TV açtım. Ekranın sol kısmında 2 cm içeride 1 cm genişliğinde boydan boya şeffaf bir çizik var. Ekranda ne varsa çizik de onun renginde oluyor ancak bir iki ton açık renkte görülüyor. Gel de odaklan. Sürekli gözüm çizgiye takılıyor. Video aldım çizgiyi ama gözle görüldüğü gibi videoda tam net çıkmıyor. LG servisi ® bu duruma dair tutanak tutması gerekiyormuş. 

Aldık başımıza bela filmlerde yapılan görünmezlik numarası dönüyor başımda sanki orada bir çizgi yokmuş gibi tüm servis hemfikir olmuş beni çizgi olmadığına ikna etmeye çalışıyor. Arkadaşım var diyorum bak videoda da bilmem kaçıncı saniyede çok net görünüyor yok diyor. Onları ikna için 1 günlük kurulu televizyona bilmem kaçıncı arayışımda yine servis gelecek bakalım bu kez çizgiyi görecekler mi merak içindeyim. LG TV alırken daha önce LG kullanmadığım için deneyelim dedim. 

Neden LG marka hiçbir ürün evimde yokmuş şimdi anladım. Bildiğim tüm platformlarda bu konuyu dile getireceğim. konuyu da eğer servisteki arkadaşların gözüne bir nur inip de göremezlerse mahkemeye taşıyacağım.

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  3 Yorum

3 Yorum

Hüseyin
Hüseyin13 Nisan 23:09
 

Servise ulaştınız mı? Aynı TV'den aynı şikayete sahibim. Teli ilk kullandığımda çok daha az belirgindi. Ama şu an 5-6ay oldu iyice arttı özellikle maç izlerken rahatsız edici. Yarın servis çağıracağım.

Uğur
Uğur14 Nisan 08:30
 

Konuyla ilgili olarak ilimde bulunan servisin sahibi bizzat geldi inceledi. Kusuru kabul etti ancak değişim onayı çıkardı. Ben de ürünün ayıbını kabul ettikten sonra değişim mi iade mi onun kararını ben veririm dedim. Değişimi kabul etmediğimi söyledim ve Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulundum. Başvurumda LG'nin ürünü değişmeyi kabul ettiğini belirttim bunu kabul etmek demek üründe sorun olduğunu kabul etmek demektir olduğunu söyledim ve ayıplı malın tespiti sonrasında tüketiciye tanınan haklardan hangisinden yararlanıp yararlanmayacağımı ben belirlerim dedim ve para iadesi istedim. Şimdi tüketici hakem heyetinin sonuçlanmasını bekliyorum. Süreç devam ediyor ürün hala evimde kurulu ama artık değişim onayı çıkıp servis kusuru kabul ettiği için çizgiler rahatsızlık vermiyor. En geç 1 ay içinde iademi almış olacağım. İade alırsam tekrardan buradan bildiririm.

Hüseyin
Hüseyin14 Nisan 12:08
 
Lg 55nano796 Ayıplı Mal Ve Sonrası

Cevap için teşekkürler. Benim şikayetimin resmini alta koydum. Sanırım aynı

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile