12 Kasım 2013
Yorum Yap
#2108435

LG Servis Hizmet Kusuru!

29 ekim 2013 tarihinde LG 47la660s model Led TV satın aldım birkaç gün sonra LG servisi TV'yi kurdu. Ardından hemen bu ürün ile birlikte kullanmam gereken bir HDMI kablo tavsiye ettiler daha doğrusu bu kablo dışında bit kablo kullanırsam TV'nin kolaylıkla ana kartının hasar görebileceğini ve bu taktirde yapacakları birşey olamayacağı gerekçesiyle bana bu ürünü pazarlamaya çalıştılar.


Hemen o anda satmak istedikleri kablonun marka ve modelini cep telefonumdan internette arattığımda Türkiye'nin en büyük e-ticaret sitelerinden birkaçında tıpatıp aynı ürünün LG servisinin bana verdiği fiyatın yarısına satıldığını tespit ettim ve servis elemanı ile paylaştım bunun akabinde bahaneler başladı sahtesi olabilirmiş, aynı ürün değilmiş vs. Elbette kabul etmedim ve satın almadım. Bu LG'ye benden eksi puan 1.


Asıl can alıcı ve sıkıcı konu ise bahsi geçen TV'yi hemen aynı günün akşamında kullanmaya başladığımda TV'nin birde değil bir kaç yerinden gelen ve ayrıca özellikle belirtiyorum resmin üzerine çıkan ve renkleri bozan ışık sızması ayrıca bulutlanma problemi olduğunu tespit ettim. Bunun üzerine servisi çağırdım eşim evdeyken geldiler. Şikayetimizi görmezden gelip, değişim isteğimizi bunların yaygın problemler olduğu bahanesi ile kabul etmemelerini bir yana bırakırsak takındıkları tavır, söz kesme, haksız çıkarmaya çalışma davranışları kesinlikle kabul edilemezdir. Buda eksi puan 2.


Böyle ucuz olmayan ve kaliteli olması beklenen bir üründeki düşük kalite kontrol standartlarından dolayı gerçekleşen bu kusurun kısa sürede değişim yolu ile çözülmesini aksi takdirde kanuni yollara başvuracağımı LG firmasının dikkatine sunuyorum.

Mustafa Mustafa 372 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • LG Mobile Temsilcisi12 Kasım 2013

    Sayın Müşterimiz; Yaşadığınız sorundan dolayı özür dileriz. Konuyla ilgili destek için lütfen Çağrı Merkezi telefonu 444 6 543 numarayı aramanız gerekmektedir. İyi günler dileriz. Teşekkür Ederiz

Ziyaretçi Yorumları