LG Mobile Teknik Servis Hatası.

M. Aydin D. |

LG marka telefonumu 20 gün önce garantili telefonumu Perpa merkez servise gönderdim. Telefonun sol üst köşesinin kırık olduğunu bilmekteyim. Telefonun asıl arızası fotoğraf çekerken kapanması, ısınması ve batarya ömrünün tamamlamış olması. Servisten arandım 400 TL karşılığında önce ekranın tamir edileceğini daha sonra diğer sorunların çözüleceğini söylediler, kabul etmedim. Telefonu 2 gün sonra geri gönderdiler, teslim almadan iade ettim. Telefonumun ekranının kırık olması servisi ilgilendirmemeli düşünüyorum.

LG markanın önce müşteri memnuniyetine önem vermesi gerekir. Telefonun köşesinin kırık olması batarya sorunu ile ilgili değildir. Beni arayan kişi telefonun neresinin garantiye girip girmeyeceğine teknisyen karar verir dedi, LG markası müşteri memnuniyetini bir teknisyene bırakmışsa bu marka yakında kepenk kapatır. Benzer durum başka markada başımıza geldi telefonun yenisini verdiler.

Etiketler :

Yetkili Servis Personel Yetkili Servis Ücretlendirme

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • M. Aydin D.
    19 Ağustos
    10:22

    Ayrıca telefonumun 10 gün sonra garantisi bitecek eğer 400 TL karşılığında ekranı servise yaptıracak olsam aynı ekranı serbest piyasada 200 TL'ye yaptırabiliyorum. LG marka batarya 60 TL yani toplamda 260 TL'ye telefonumu eski haline getirebiliyorum. Neden 10 gün sonra garantisi bitecek bir ürün için 400 TL odeyeceğim. Bunu biri bana açıklarmı?