Lenovo Bilgisayar ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Barış'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Lenovo Servis Şikayeti, Çok İlgisizler

1.016görüntüleme
Barış
Barış 29 Eylül 2020 10:38

06 Eylül 2020'de anlam veremediğim şekilde iç ekranı çatlayan Lenovo Ideapad laptopumu İstanbul Göztepe Optimum AVM'de Media Markt ®'a verdim. Kullanıcı hatası olup olmadığına yetkili servisin karar vereceğini söylediler. Bekledim de bekledim. Bana hiçbir dönüş yapılmadı.

25 Eylül tarihinde Media Markt'tan aldığım SMS mesajda işlemlerin tamamlandığını ve cihazımı almam gerektiğini öğrendim. Ama gidip laptopa baktığımda ne göreyim? Hiçbir işlem yapılmamış. Media Markt çalışanlarına sebebini sorduğumda, yetkili servise olumsuz dönüş yaptığım için cihazımın tamir edilmemiş olduğunu söylediler. Ne arayan soran, ne de SMS veya mail atan oldu. 3 hafta boşu boşuna bekletildik. Sözde aranmışım da açmamışım. Bir cihazın tamiri bu kadar zor olmamalı. 

Beraber çalıştığınız firmalar yüzünden Lenovo alırken -belki almam bir daha- iki defa düşüneceğim. Zaten sizin ürününüzü tercih ediyoruz, benim müsebbibi olmadığım bir şey için de tamirat bedeli ödemek istemiyorum.

Lenovo Bilgisayar Logo
Lenovo Bilgisayar29 Eylül 2020 12:37

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri danışmanınız, sikayetvar.com platformunda dile getirdiğiniz şikayetinizle ilgili size hizmet vermek üzere telefon veya e-posta yoluyla en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır. Saygılarımızla, Lenovo Türkiye

Lenovo Bilgisayar Logo
Lenovo Bilgisayar25 Aralık 2020 17:27

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi sikayetvar.com platformundan bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili müşterimize email yolu ile geri dönüş yapılmıştır. Lenovo’yu seçtiğiniz için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımla, Lenovo Türkiye

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler