Lenovo Bilgisayar ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi
  1 Yorum

Lenovo Müşteri Hizmetleri İle İletişim Kuramıyorum

1.972görüntüleme
Şerif
Şerif 13 Ekim 2020 18:39

Lenovo Ideapad S145 api cihazımı 2019 kasım ayında aldım, aldıktan 3-4 ay sonra bilgisayarım art arda mavi ekran siyah ekran hatası vermeye başladı. 

İlk başlarda çok az oluyordu şimdi ise bilgisayarımı kullanamıyorum sürekli kapanıyor mavi ekran ve siyah ekran hatasının yanında yüksek seste cızırtılar geliyor. Asıl önemli olan ise Ideapad için hiçbir Lenovo yetkilisi ile görüşemiyorum. 

Sitede yazan numaradan bağlantı kuramıyorum. Şu an çok mağdurum Lenovo aldığıma bin pişmanım sattığı malın arkasında durmuyor. PC sorunlu teknik servis çok kötü. Bu aldığım ikinci bilgisayar ikisinde de aynı sorun.

Lenovo Bilgisayar Logo
Lenovo Bilgisayar19 Ekim 2020 10:45

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri danışmanınız, sikayetvar.com platformunda dile getirdiğiniz şikayetinizle ilgili size hizmet vermek üzere telefon veya e-posta yoluyla en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır. Saygılarımızla, Lenovo Türkiye

Lenovo Bilgisayar Logo
Lenovo Bilgisayar1 hafta önce

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi sikayetvar.com platformundan bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili müşterimize telefon yolu ile geri dönüş yapılmıştır. Lenovo’yu seçtiğiniz için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımla, Lenovo Türkiye

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Fatih
Fatih2 hafta önce
 

Lenovo bu servisle daha ne kadar götürecek bu işi bilemiyorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler