27 Mart
#11771468

Lenovo Ideapad 330 Servisi Amatör!

11.03.2019'da Vatan Bilgisayar aracılığıyla satın almış olduğum 13.03.2019'da elime gecen Lenovo Ideapad 330 i5 bilgisayardan gelen yüksek HDD sesi rahatsız edici olduğu için Vatan Bilgisayar Balçova şubesi aracılığıyla teknik servise gönderdim. Teknik servisten bunun bir ariza olmadığı yönünde açıklamayla birlikte bilgisayar geri gönderildi fakat bilgisayara ait kutu fatura ve şarj aleti tarafıma ait değildi. Fatura ve kutunun üzerinde adres olarak Kayseri yazmaktaydı ve Windows 10 Home yüklü olması gereken bilgisayarda Windows 10 Pro yüklüydü.


Bu sebeple Windows lisansı aktif değildi. Kutuyla birlikte geri gönderdik hataların düzeltilmesini umarak. 25.03.2019'da Lenovo müşteri hizmetleri tarafımla iletişime geçti. Bilgisayarın donanımsal arızası olmadığını ve servis tarafından başka bir işlem yapılmadan geri gönderildiğini öğrendim. Vatan Bilgisayar Balçova şubesine gönderilen bilgisayar kutusu ve faturası orijinal haliyle gönderilmediği için oradaki görevli tarafından teslim alınmadan servise tekrar gönderilmiş. 2 hafta önce aldığım bilgisayarın hiç kullanamadan uç kez servise gitmesi ve yine de soruna çözüm bulmadan ve hiçbir işlem yapmadan tarafıma gönderilmesi kabul edilemez.


Üstelik her gönderdiğimde değişim veya iade talep etmeme rağmen talebime olumlu cevap alamadım. Gerek bilgisayarın donanımsal özelliklerinden gerek Lenovo tarafından aldığım hizmetten hiçbir şekilde memnun kalmadığım için bilgisayarın tutarının iadesini talep ediyorum. En kısa zamanda dönüş bekliyorum.

Özge Özge 623 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Lenovo Bilgisayar Temsilcisi11 Nisan

    Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri danışmanınız, sikayetvar.com platformunda dile getirdiğiniz şikayetinizle ilgili size hizmet vermek üzere telefon veya e-posta yoluyla en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır. Saygılarımızla, Lenovo Türkiye

Ziyaretçi Yorumları