Lenovo Bilgisayar  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Maya'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Lenovo Bilgisayar Y720 Cihazım Sürekli Arızalanıyor

2.921görüntüleme
Maya
Maya 16 Mayıs 2020 02:01

Aldığım günden beri sürekli arızalanan cihazım benden çok Lenovo teknik servisinde kaldı her gittiğinde 20 günden fazla kaldı ekranı sürekli çeşitli sorunlar çıkarıyor daimi bir ışık sızması probleminin yanı sıra içten çatlamalar ve ölü piksel sorunuyla sürekli karşılaşıyorum. Hiçbir zaman geldiğinde düzelmiş olmadı tekrar tekrar göndermekten bıktım kaç defa SSD ve HDD si arızalandı klavyesi touchpad'i sürekli arızalandı. 

Bir excel dosyası açsam bile ısınıyor bu bilgisayar üst segment bir oyun bilgisayarı Excel'de ısınması saçmalık değil mi. Bataryası çok az dayanıyor her servise gittiğinde sayfalarca sorun yazıyorum ama hiç birine bakmıyorlar bu sorunlar benden kaynaklanabilecek sorunlar değil ayrıca bilgisayarıma bebek gibi bakıyorum çok nazik davranıyorum. 

Garantim bitti ve hala bir sürü sorunum var hala ekranımda ışık sızması ve ölü piksel var çok fazla ısınıyor ve şarjı çok çabuk bitiyor touchpadim ara sıra çalışmayı durduruyor Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim programlarımı kaldırsın diye bu bilgisayarı aldım ama çoğu ödevimi yapamıyorum bile sınav haftalarımın çoğunda zaten bilgisayarım garantideydi o kadar para verdim ama paramla rezil oldum.

 Gerçekten bilgisayar mühendisi adayı olan beni bilgisayardan soğuttunuz Garantim bitti sorunlarımla kendim baş etmek zorunda kaldım. Değişim isteğinde bulunduğum zaman bu bilgisayar artık üretilmiyor dendi para iadesi teklif edildi ama bilgisayar fiyatları çok arttığı için aynı özellikte bir bilgisayar bulmam mümkün değil müşteri memnuniyetini hiç önemsemiyorsunuz. Sadece kendi çıkarınızı düşünüyorsunuz. 

Lenovo Bilgisayar Logo
Lenovo Bilgisayar18 Mayıs 2020 10:32

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri danışmanınız, sikayetvar.com platformunda dile getirdiğiniz şikayetinizle ilgili size hizmet vermek üzere telefon veya e-posta yoluyla en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır. Saygılarımızla, Lenovo Türkiye

Maya
Maya24 Mayıs 2020 19:35

Hala hiç kimse bana ulaşmadı ne zaman ulaşacaksınız?

Maya
Maya13 Temmuz 2020 17:48

Lenovo'nun bana sunduğu çözüm ücretli garanti desteği mi? Bunun için mi bu kadar süre beni beklettiniz! Rezillik benimle iletişime geçen personeliniz hiç yardımcı olmadı bu kadar büyük bir firmanın böyle bir durumda olması çok acı! Bu kadar pahalı bir bilgisayarı kronik ışık sızması sorunuyla piyasaya sunup sonra "Işık sızması sorunu kroniktir yapılacak bir şey yok" demeniz de çok ironik. Hatalı cihaz üretiyorsunuz bunun bedelini neden ben ödüyorum. Cihaz değişimi isteğime karşılık bu geri dönüş gerçekten hiç hoş değil.

Lenovo Bilgisayar Logo
Lenovo Bilgisayar14 Temmuz 2020 17:03

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi sikayetvar.com platformundan bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili müşterimize email yolu ile geri dönüş yapılmıştır. Lenovo’yu seçtiğiniz için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımla, Lenovo Türkiye

Maya
Maya17 Temmuz 2020 14:21

Herhangi bir geri dönüş almadım.

1 Yorum

Barış
Barış3 hafta önce
 

Lenovo servis sorumsuzluğunun aynısını yaşadım. Çözüm üretememe ve onarılmamış işlemler için bile en aşağı 7-10 iş günü bekletilme gibi şeyler yaşadım. En sonunda iade aldım. Bir de ulaşılmıştır/ulaşılacaktır diyorlar, yalan.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler