Lenovo Bilgisayar Teknik Servis Sorunu

Yunus Yunus07 Ocak 15:28

Cihazımın Windows güncellemesini yaptıktan sonra Mavi ekran hatası verdi kapandı. Daha sonra açmaya çalıştığımda açılmadı. Teknik desteği aradım ve dediklerini aynen uyguladım fakat yine açılmadı. Lenovo'nın sadece İstanbul merkezli bir teknik servis olduğunu söylediler, garanti belgesi altında cihazımı İstanbul'a yolladılar. Cihazım hakkında bilgi almak için aradığım zaman dedikleri şey şuydu: " su ile temas etmiş, ana kart, ekran kartı ve batarya ölmüş" diyerek benden 2300 TL gibi bir ücret istediler. Tekrardan Lenovo teknik destek irtibat numarasını aradığımda xxxx bir hanım ile görüştüm.

Hanımefendi bana su bazlı oluşan bilgileri tekrar söyledi fakat nasıl olabilir bu PC'ye su dökülmedi PC açılmadığı için gönderdim. Ben bu ücreti teknik servisin kasti olarak istediğini düşünüyorum, ne malum sizin bir hata yapmadığınız? Hanımefendi bana aynen şu cümleleri kurdu; "beyefendi böyle bir hatanın teknik servis tarafından yapılması çok küçük bir ihtimal" sonuçta ben yanlarında değildim cihazımı sizlere emanet ettim, ufak bir ihtimal bile söz konusu olsa bu bir ihtimaldir olmuş olabilir yani sonuçta ben gözlerimle görmedim. Ben bir tüketici olarak, ayrıca bir polis olarak ele alacağım ve Lenovo Teknik Servis bölümünü gerekli mercilere şikayet edeceğim, emin olabilirsiniz. İstanbul'da merkezli Teknik servisin Türkiye de sadece tek bir firma olmasını kullanarak insanlardan belirli miktarlarda para istemenin cezası büyüktür, haksızlıktır. Ayrıca garanti belgesinde "kullanım amacının dışında kullanılması" dahilinde aldığınız cihaz garanti dışı kapsamındadır. Bu kullanım dışı dediğiniz amaçlar neler? Bunları garanti belgesine yazmanız lazım, her tüketici bu sorunlar ile uğraşmak zorunda değil.

Garanti belgesine "su" ile ilgili bir şey yazılmamış ki bu benim hatam bile değil. İnsanlara "2 yıl garantili" adı altında ürünlerinizi satıp daha sonradan mağdur bırakıyorsunuz. Büyük bir ihtimal lerin sizlere nasıl yürüdüğünü de söyleyeyim. İstanbul merkezli tüm Lenovo cihazlarındaki hatayı çözmek için çalışan iki veya üç teknik servis bölümünde eleman var. Bunlar yaparsa yapar yoksa işimiz Allah'a kaldı. Bu elemanlara hiçbir şekilde ulaşamazsınız, teknik desteği aradığınızda sizi görüştüremeyiz diyorlar. Gaziantep Tüketici Hakları ile görüştüm, bu iş gerekirse mahkemeye gider. Bana net konuşacaksınız, ihtimaller dahilinde değil. Yine söylüyorum bunu teknik servisin kasti olarak yaptığını düşünüyorum. Ya bu cihaz yapılır ya yenisi gelir ya da ben hakkımı bir tüketici olarak mahkeme önünde savunurum!

Cevaplar

Lenovo Bilgisayar Logo Lenovo Bilgisayar 16 Ocak 11:07

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi sikayetvar.com platformundan bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili müşterimize telefon yolu ile geri dönüş yapılmıştır. Lenovo’yu seçtiğiniz için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımla, Lenovo Türkiye

Lenovo Bilgisayar Logo Lenovo Bilgisayar 09 Ocak 10:57

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri danışmanınız, sikayetvar.com platformunda dile getirdiğiniz şikayetinizle ilgili size hizmet vermek üzere telefon veya e-posta yoluyla en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır. Saygılarımızla, Lenovo Türkiye

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler