Lenovo Bilgisayar ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Lenovo Bilgisayar Tablet Ve Kasko Sorunu!

2.001görüntüleme
Yemen
Yemen 30 Kasım 2020 08:52

 Vatan Bilgisayar'dan almış olduğum Lenovo tabm10 tablet hakkında 1500 TL fiyatında almış olduğum tablete kasko da yaptırmıştım. 250 TL'ye Vatan çalışanların önerisi doğrultusunda daha sonra 2 ay süre içerisinde düşme sonucu ekranında çalışmasını etkilemeyecek şekilde ufak kırılma oldu bunun üzerine şarj yerinde ve güç tuşunda aldığımdan beri sorun vardı. 

Kaskoya göndermek istedim ekran ve şarj yeri değişti geldiğinde şarj yeri sorunu ve güç düğmesi sorunu devam etmekteydi tekrardan servise gönderdim. 18 gün daha serviste kaldı geldiğinde ise bir gün şarjda kalmasına rağmen şarj yüzdesi sıfır ve şarj almıyor servis formunda ise müşteri memnuniyeti adına şarj soketi ve on of tuşu değişti notu yazılmış sizlerden memnuniyet istemiyorum. Benim ürünümün sorunu şarj almıyor daha 3 aylık cihaz neyin memnuniyeti kardeşim sorun çözülmemiş şu anki dönemde uzaktan eğitim gören çocuğum için benim bu ürüne ihtiyacım var. 

Bu ürün hakkında gereği yapılmadığı takdirde Tüketici Hakem Heyetine gideceğim. En kısa zamanda ve bütün sosyal medyada sigorta şirketi ve Lenovo hakkında yaşadığım mağduriyeti elimdeki belgelerle paylaşacağım insanların aklıyla dalga geçiliyor. Böyle bir servis hizmeti olamaz.

Lenovo Bilgisayar Logo
Lenovo Bilgisayar07 Aralık 2020 16:34

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri danışmanınız, sikayetvar.com platformunda dile getirdiğiniz şikayetinizle ilgili size hizmet vermek üzere telefon veya e-posta yoluyla en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır. Saygılarımızla, Lenovo Türkiye

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler