22 Eylül 2017
#9522198

Lenovo Bilgisayar Servisinin Sorumsuz Tutumu!

Sapasağlam bilgisayarımı yazılımsal problemden dolayı bu Lenovo denen servise gönderdim. Servis bana "kargomuz ile göndermek zorundasınız" dedi. UPS denilen kargoyla gönderdim PC'mi ardından Lenovo bana "hasar var iade ediyorum" dedi ve gönderdi. PC geldiğinde paramparça olmuş şekilde tekrar geldi.


Her tarafında hasar vardı, kargo "beni ilgilendirmez kutuda bir şey yok" dedi Lenovo servisi de "beni de ilgilendirmiyor kardeşim kargoyla hallet" dedi. PC'mi paramparça elime verdiler. Başka kargoyla gönderdim bende servise dedim siz yapın kırık yerleri ben mahkemeye vereceğim.


Lenovo 2 ön arka kasaya bir de HDD ye 1200 TL fatura gönderdi. Hasar yokken HDD probleminden gönderdim. "HDD belkide kargoda hasar gördü onu da ödeyin" dediler. Ayrıca 3 katıda fiyat atıyorlar 50 TL'lik ürün 200 TL serviste.

Abdullah Abdullah 470 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Lenovo Bilgisayar Temsilcisi10 Nisan 2018

    Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi sikayetvar.com platformundan bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili müşterimize email yolu ile geri dönüş yapılmıştır. Lenovo’yu seçtiğiniz için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımla, Lenovo Türkiye

  • Lenovo Bilgisayar Temsilcisi25 Eylül 2017

    Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri danışmanınız, sikayetvar.com platformunda dile getirdiğiniz şikayetinizle ilgili size hizmet vermek üzere telefon veya e-posta yoluyla en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır. Saygılarımızla, Lenovo Türkiye

Ziyaretçi Yorumları