23 Eylül 2018
Yorum Yap
#10940944

Lenovo Bilgisayar Servis Ve Tamir Sorunu!

Geçen sene Vatan Bilgisayar 'dan 1 ay ara ile 2 adet Lenovo marka laptop aldım. 2. Laptopu aldığımda ilk laptopun ekranının altında sürekli gördüğüm beyaz ışık süzmesinin normal olmadığını ve arızalı laptop olduğunu anladım (ilk aldığımdan beri vardı) ve servise ekran değişimi için verdim.


Serviste bunu kabul etti ve ekranını değişti. Bunun dışında kasada bulunan çatlamayı da fiyatı karşılığında değişebileceğini söyledi onu kabul etmedim ve sadece ekranı garantiden değiştirdim.


Cihazı tamirden aldıktan sonra ekranını her kapatıp açtığımda kasmaya bağlı olarak çıtlama sesi geliyordu. Ekran değiştirilirken düzgün yapılmamış idi. İş yoğunluğundan dolayı servise müsait bir zamanda götürmeyi düşündüm.


Fakat daha servise götürmeden ekran açtığımda ekran sağ alttan açıldı. İşçilik hatası olduğu için garantiden tamir yapılmasını istedim. Servis daha önce kasada sol alt tarafta bulunan çatlamadan dolayı olduğunu söyleyerek garanti kapsamına almadı.


Kasadaki çatlak kesinlikle daha önce olmuş ve ekran ile hiçbir bağlantısı yoktur ve laptopun sol tarafında alt kısımdadır. Monitör ise sağ alttan açılma yapmıştır.


Ürününün garanti kapsamında ekranının tamir edilmesini talep ettim. Dönüş olmadı. [email protected]'a mail attım otomatik dönüş dışında bir şey olmadı. Daha önce Dell marka laptop kullanıyordum ve yerinde tamir gibi süper bir hizmetleri vardı. Lenovo'nun bu tarzından şikayetçiyim.

Turan Turan 1.200 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Lenovo Bilgisayar Temsilcisi17 Aralık 2018

    Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi sikayetvar.com platformundan bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili müşterimize email yolu ile geri dönüş yapılmıştır. Lenovo’yu seçtiğiniz için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımla, Lenovo Türkiye

  • Turan24 Eylül 2018

    Merhaba Konu ile ilgili [email protected] mail adresine 2 adet mail attım. Daha dönüş olmadı. Seri numarası R90MFLNR

  • Lenovo Bilgisayar Temsilcisi24 Eylül 2018

    Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri danışmanınız, sikayetvar.com platformunda dile getirdiğiniz şikayetinizle ilgili size hizmet vermek üzere telefon veya e-posta yoluyla en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır. Saygılarımızla, Lenovo Türkiye

Ziyaretçi Yorumları