sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Lenovo Bilgisayar Pişmanlıktır Mağdur Oldum

Akif Akif 05 Eylül 21:15

Teknosa'dan 11.09.2019'da Lenovo Marka PC aldım. 15.08.2020 de klavyedeki tuşlardan biri yerinden çıktığı için BDH Bilişim isimli servise gönderdim küçücük bir tuş için kullanıcı hatası diyerek garanti dışı isleme tabi tuttular bu yetmez gibi 19.08.2020'de ellerine ulaşan cihazla alakalı hiçbir dönüş yapmadılar 05.09.2020'de Teknosa servis bölümüne gittim görevli arkadaş 3 saat çalışma sonunda cihaz bilgisine ulaşıp bana dönüş yaptı ve cihazınıza ücret çıkarılmış onarım için teklif bekleniyor ancak Herhangi bir geri bildirim gelmemiş ne size ne de bize dedi. 

Kısaca bir tuş için günlerce bekledim isimden oldum mağdur oldum ancak ne Lenovo müşteri hizmetlerine ne de BDH isimli servise ulaşamadım! Şikayet edeceğim ama muhatap yok!

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Akif 30 Eylül 18:08

Evet geri dönüş yapıldı ve verilen cevapta kendim yerine taktığım tuş için neden 612 lira ücret çıkarıldığı değil ücretin neden yüksek olduğu açıklanmış! Ben onu sormadım ki! Neden ücret çıktı bir tane tuş için? Üstelik hiçbir şey yapılmadan geri gönderildi eve ve evde kendim taktim tuşu! Beyni olan ve zekasını kullanan insanlara şunu soruyorum! 103 tane tuş olan klavyede her tuş yerinden çıktığında 612 lira servis ücreti mi ödeyecek insanlar?

Lenovo Bilgisayar Logo Lenovo Bilgisayar 30 Eylül 17:58

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi sikayetvar.com platformundan bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili müşterimize email yolu ile geri dönüş yapılmıştır. Lenovo’yu seçtiğiniz için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımla, Lenovo Türkiye

profile-icon Akif 11 Eylül 21:03

Fotolarda her şey ortada. Üzerinde 103 tane tuş olan klavyenin her tuşu yerinden çıktığında servisteki fahiş fiyata klavye mi değişecek? Her onarımda 140 TL para mi alınacak? Bilgilendirme sıfır. Hizmet sıfır. Geri bildirim sıfır. BDH denilen o servis Lenovo gibi bir markaya nasıl hizmet ediyor anlamış değilim! 19 is günü 5 hafta sonu günü olan toplamda da 24 gün beklettikten sonra PC ye elini dahi sürmedeb hiçbir bilgi de aktarmadan geri gönderdi BDH servisi! Üstelik hiçbir şekilde kendileriyle irtibat kurulmasına izin verilmiyor! Bundan böyle elektronik ürün alırken BDH ile çalışıp çalışmadığını sorup öyle alacağım yazıklar olsun size! Lenovo pişmanlıktır. Kesinlikle almayın.

Lenovo Bilgisayar Logo Lenovo Bilgisayar 11 Eylül 18:15

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri danışmanınız, sikayetvar.com platformunda dile getirdiğiniz şikayetinizle ilgili size hizmet vermek üzere telefon veya e-posta yoluyla en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır. Saygılarımızla, Lenovo Türkiye

profile-icon Akif 07 Eylül 21:48

Bugün itibariyle zorla da olsa servise ulaştım. Küçücük bir tuş için 600 lira servis ücreti talep etmek nedir yahu el insaf! Hadi geri bildirim yapmıyorsunuz anladık! Hadi keyfinize günlerce beklettiniz o tamam. Hadi telefonlara e-maillere hiçbir şekilde cevap vermiyorsunuz ona da tamam! Yahu arıza tespiti yapıp kendinizce fiyat çıkarıp müşteriye bilgi dahi vermeden müşteri onayı beklemek nedir? Yazıklar olsun sizin servis ve müşteri anlayışınıza! Ne iletisim mekanizmanız var ne de şikayet! Ya işinizi adam gibi yapın yahut da keyfe keder kimseyi mağdur etmeye hakkınız yok! Konunun takipçisi olacağım ve bütün belgelerle birlikte konuyu Tüketici Hakları'na götüreceğim! Bir kez daha yazıyorum Lenovo ve BDH bilişime ya-zık-lar ol-sun!

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler