Lenovo Bilgisayar ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Kübra'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi

Lenovo Bilgisayar Pişmanlıktır

1.095görüntüleme
Kübra
Kübra 14 Eylül 2020 10:03

Ürün 01.06.2020 tarihinde satın alındı. Daha sonra aynı gün ve hafta içerisinde Mavi ekran hataları vermeye başladı. Bu süre dahilinde hiçbir çarpma, düşme ve benzeri bir duruma maruz kalmadı. Sonrasında mavi ekran hataları devam etti ve satıcıya danışıldı. Akabinde önerilen güncellemeler gerçekleştirilmesine rağmen aynı hatalar sıklıkla devam etti ve cihazın sürekli kullanımını imkansız hale getirdi. Bütün bunlar bilgisayar ayını doldurmadan gerçekleşti. Bunun üzerine cihaz teknik servise açıklamalar ile yollandı. 

bir süre sonra servisten gelen cihazda 1 2 hafta içerisinde yine aynı hatalar gerçekleşti. Zaten çalışırken aşırı ısınıyor ve ses çıkarıyor. Bunun üzerine cihazı tekrar teknik servise yolladık. Bu sefer de cihaz teslim alındığında tüm testlerden geçtiği söylenmesine rağmen açar açmaz bilgisayarın ses çıkışı aygıtı algılamadığını gördük. Servise giden cihazın bozuk olmayan özelliği dahi bozularak döndü. Touchpadi de yarı levsel durumda. Servis ne işe yaradı anlamadım. Daha da bozmuş cihazı. Mavi ekran hatası da devam ediyor. Cihazın açılmasından bu Yana 3 ay geçmesi ve bu kısa sürede sayısız kere aynı hatanın gerçekleşerek cihazın sürekli kullanımının imkansız hale gelmesinden dolayı para iadesi talep ettik ama satıcı kabul etmedi. 

Hakem Heyeti'ne başvurduk ama sonuç 3 3.5 ay sonra belli olur dediler. Yani inanılmaz mağdur durumdayım. Bilgisayarı uzaktan eğitim başlayınca, parasını zar zor toplayarak aldım ve burnumdan geldi yani. Ben hayatımda bu kadar rezalet çalışan bir bilgisayar daha görmedim. Sonradan öğrendim ki bu Mavi ekran hatası Lenovo bilgisayarı olan bütün tanıdıklarımda varmış. Bu saçma sapan bilgisayar iade alınsın istiyorum.

Gelişme
Gelişme

22 Eylül 2020 10:23

Borç harçla aldığım bilgisayar beni yarı yolda bıraktı. İstesem tekrar alamam. Döviz kurunun durumu belli. Ama yine de sizin gibi berbat deneyimi olan bir marka kullanmak istemiyorum.

Lenovo almayın. Pişmanlıktır. Para iadesi istiyorum.

22 Eylül 2020 10:21

Sözde tarafıma ulaşılıp hizmet verilecekti. Nerede hizmet?

Para iadesi istiyorum.

22 Eylül 2020 10:20

Bilgisayar 3. Servisten geldikten sonra. Hoparlör asla çalışmadı. Tekrar Mavi ekran hatası verdiği için 4. Kez servise yollandı. Pişmanlıksınız. Paramı resmen çöpe attım. Her platformda deneyimimin ne kadar rezalet olduğunu paylaşacağım. Uzaktan eğitim başlamadan para iadesi istiyorum.

Bunu okuyan kişiler ruh ve cep sağlığınız için Lenovo bilgisayar almayın.

Lenovo Bilgisayar Logo
Lenovo Bilgisayar16 Eylül 2020 16:22

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri danışmanınız, sikayetvar.com platformunda dile getirdiğiniz şikayetinizle ilgili size hizmet vermek üzere telefon veya e-posta yoluyla en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır. Saygılarımızla, Lenovo Türkiye

Kübra
Kübra16 Eylül 2020 17:12

Lütfen hemen ulaşır mısınız. Bilgisayar 3. Kez aynı hatayla servise gitti ve ben mağduriyet yaşıyorum. Mavi ekran hatası, hoparlör bozukluğu, hiçbir dosyayı açmaması cabası. Uzaktan eğitim aldığım için bilgisayara ihtiyacım var. Artık servise gidip bozuk gelmesinden sıkıldım. Acil bir şekilde tarafıma ulaşır mısınız. Teknik servisleriniz bu kadar mı sorumsuz? Cihazın geri alınmasını istiyorum.

Kübra
Kübra22 Eylül 2020 10:13

Aynen bayağı hizmet verdiniz. Günlerdir bekliyorum. Rezalet bir hizmet

Kübra
Kübra22 Eylül 2020 10:16

Ürün son servisten geldiği gibi Mavi ekran verip 4. Kez servise yollandı. Pişmanlıksınız. Para iadesi istiyorum. Zamanımı harcamayın. Bilgisayara ihtiyacım var ders için. Her platformda korkunç deneyimimi paylaşıp yayacağım. Devam edin ilgisiz alakasız olmaya.

Lenovo Bilgisayar Logo
Lenovo Bilgisayar14 Aralık 2020 10:49

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi sikayetvar.com platformundan bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili müşterimize telefon yolu ile geri dönüş yapılmıştır. Lenovo’yu seçtiğiniz için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımla, Lenovo Türkiye

  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler