27 Haziran 2018
#10605523

Lenovo Bilgisayar Nb Kronik Sorunu / Menteşe Ve LCD'de Açılma

22.10.2017'de satın almış olduğum Lenovo Ideapad 700-15ısk 80ru model cihazımı aldığım tarihten 6 ay sonra öncelikle LCD çerçevesinin hafif şekilde açıldığını, daha sonra da çerçevenin alt kısmının tamamen açıldığını gördüm. Bununla birlikte ardından cihazın sol menteşesinin ve LCD arasının da açıldığını fark ettim. Hiçbir şekilde düşürme, darbe ve bir baskı uygulamama ve daha cihazımın 6.ayında böyle bir problem yaşanmasının şaşkınlığıyla ve ekstra olarak oyun bilgisayarı almama rağmen cihazda kasma, %100 disk hatası gibi problemler yaşayınca, 26.06.2018 tarihinde cihazımı servise gönderdim. Menteşe hatasını ve HDD sorununu garanti kapsamına aldıklarını, ancak LCD çerçevesini kullanıcı hatası olarak gördüklerini söylediler.


Benim gibi birçok Lenovo Ideapad, Yoga, serisini kullanan kullanıcıların karşılaşmış olduğu menteşe ve LCD çerçeve açılması sorununa Lenovo, "kapağı açarken baskı uygulanmış bu yüzden LCD açılmış bu bir müşteri hatasıdır" şeklinde benden ücret talep etmektedir. Bir kapak ne kadar baskıyla açılabilir? neden baskı uygulayayım? Para peşinde olsam zaten bu bilgisayara bu kadar para vermezdim. kendi hatam olsa buraya yazmadan hemen ücretimi öderdim ama bu sorun tamamen benim dışımda gelişti ve garanti kapsamına alınmıyor. Bu yüzden bu durumu reddedip daha detaylı bilgilendirme istediğimde, cihazın fotoğraflarını gönderdiler ki gördüğünüz gibi, zaten LCD'yi sadece sanki çift taraflı bant gibi bir malzeme desteklemekte ve buna rağmen açılmayı kullanıcı hatası gibi gösteriyorlar. Peki o zaman neden birden fazla Lenovo kullanıcısı aynı mağduriyeti aynı sorunu dile getiriyor? Neden bu sitede hep aynı şikayetler var? Tamamen ham maddenin ucuza imal edilmesi sonucu oluşan bu fiziksel sorunu kabul etmiyor en kısa zamanda tarafım ile iletişime geçilmesini ve cihazımın garanti kapsamında işlem görmesini rica ediyorum.


Esra Çıtak
Seri No.: R90NSUE5

Esra Esra 3.320 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Lenovo Bilgisayar Temsilcisi21 Kasım 2018

    Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi sikayetvar.com platformundan bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili müşterimize email yolu ile geri dönüş yapılmıştır. Lenovo’yu seçtiğiniz için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımla, Lenovo Türkiye

  • Esra29 Haziran 2018

    Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim ama tarafınızdan herhangi bir dönüş olmadı hala? En kısa zamanda konuyla ilgili bir dönüş bekliyorum.

  • Lenovo Bilgisayar Temsilcisi28 Haziran 2018

    Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri danışmanınız, sikayetvar.com platformunda dile getirdiğiniz şikayetinizle ilgili size hizmet vermek üzere telefon veya e-posta yoluyla en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır. Saygılarımızla, Lenovo Türkiye

Ziyaretçi Yorumları