Lenovo Bilgisayar  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Onur'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Lenovo Bilgisayar Laptop Şarj Adaptörü Kalitesizliği

1.439görüntüleme
Onur
Onur 22 Kasım 2020 21:59

Lenovo Legion Y530 isimli cihazımın şarj cihazı ürününde tamamı ile ürün kalitesizliği yüzünden sıkıntı yaşadım. Cihazın şarj ucunu bilgisayardan çıkartırken başta çıkmadı sonra ise çektiğimde yamuk bir şekilde çıktı. Dediğim durumu yükleyeceğim fotoğrafta net bir şekilde görebilirsiniz. Aynı şekilde daha önce adaptörün aşırı ısınması ve garip sesler çıkarması yüzünden servise götürdüğümde sıkıntısı yok denip geri verilmişti. 

Hayatımda ilk defa bir cihazda bu kadar çok problem yaşıyorum. Zaten daha önce de cihazın hoparlöründe olan arızadan dolayı garantiye verdiğimde ekranda önceden olmayan çizik vardı. Daha sonra benden fotoğraf istendi yolladım. Süreç uzayabilir dendi. Sonrasında ise yaklaşık 1 sene oldu hiç dönüt almadım. Orası ayrı mesele zaten. Sağlam verdiğim ürün serviste ekranı çizilerek bana iade ediliyor ve suçlu ben oluyorum. Cihazın halen daha garantisi devam ediyor. Eğer cihazın adaptöründe yaşadığım bu sorun en kısa sürede giderilmezse durumu hem CİMER'e hem de Tüketici Hakları Mahkemesine bildireceğim. Ekranda yaşadığım problem ise zaten ayrı bir konu ancak onda sadece beni geçiştirdiniz. Eğer bu adaptör en kısa zamanda değişim veya onarım almazsa bundan sonra başta tüm ailem arkadaşlarım olmak üzere kimseye Lenovo marka ürün aldırtmayacağım.

Gelişme
Gelişme

10 Aralık 2020 14:27

Son şikayetimde sözde geri dönüş yapılacaktı. En azından yalan söylemeyin. Bize deyin ki '' Sizi oyalamak için bu hazır mesajı yolluyoruz. Herkese bunu yolluyoruz. Ardından da dönüş yapmıyoruz.'' Daha rezalet bir müşteri hizmeti ile karşılaşmadım. Beterinde beteri varmış onu görmüş oldum. Yazıklar olsun.

Lenovo Bilgisayar Logo
Lenovo Bilgisayar24 Kasım 2020 16:41

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri danışmanınız, sikayetvar.com platformunda dile getirdiğiniz şikayetinizle ilgili size hizmet vermek üzere telefon veya e-posta yoluyla en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır. Saygılarımızla, Lenovo Türkiye

Onur
Onur28 Kasım 2020 00:31

Tarafıma ne mail ile ne de arama yoluyla iletişime geçilmedi. Gerçekten verdiğiniz hizmet bu mudur?

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler