Lenovo Bilgisayar Ideapad Servis Sorunu

İrfan İrfan3 hafta önce

Sorunlu olan cihazımı gönderdiğim servisten onay formu gelmedi gerekçesi ile bana geri gönderdiler talep edilen ücreti yatırmış olmama rağmen tekrar geri göndererek onarımını istediğimde fiyat farkı istediler kabul ederek direk kendilerine ödeme yaptım ilgili evrakları göndermem gereken faks numarasına bir türlü yanıt alamadım 40 dakika müşteri hizmetlerine yaptığım bekleme neticesinde bana bir mail atarak ilgili evrakları o mail e eklememi istediler.

Gönderdiğim halde gelen mailde isteğiniz üzerine ürün onarımı iptal edilerek adresinize kargolanmıştır diye mail aldım. Yeniden müşteri hizmetlerini aradım 49 dakikadır hatta bekliyor ve karşıma kimse çıkmıyor Lenovo satış sonrası servis te sınıfta kalmıştır. Bir daha Lenovo stantlarından dahi geçmem.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon İrfan 2 hafta önce

Hiç Kimse ulaşmadığı gibi yine müşteri hizmetlerine ulaşmaya çalıştığımda sonu gelmeyen hatta beklemelerden öteye geçemiyorum. Son yaptığım görüşmede ürünü teslim almayıp geri göndermem istenmesine rağmen bugün aldığım mail de ürün tekrar tamir edilmeden kargoya verildiğini içeren bir bilgilendirme mail i aldım sonsuz döngü içinde çözümsüzlükle devam etmekteyiz.

Lenovo Bilgisayar Logo Lenovo Bilgisayar 3 hafta önce

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri danışmanınız, sikayetvar.com platformunda dile getirdiğiniz şikayetinizle ilgili size hizmet vermek üzere telefon veya e-posta yoluyla en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır. Saygılarımızla, Lenovo Türkiye

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler