Lenovo Bilgisayar ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Olcay'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi

Lenovo Bilgisayar Ideapad S145 Hatalı Ürünleri Türkiye'de Satıyorlar

1.819görüntüleme
Olcay
Olcay 25 Kasım 2020 20:20

16.03.2020'de Beylikdüzü Media Markt'ten Lenovo Ideapad S145 aldım ürünü Pandemi nedeni ile ilk 3 ay evde kullandım ve ekranda düz bir hat üzerinde ekrana paralel bir leke oluşmaya başladı başlarda toz oluyor sandım ve ekranı silmek ile yetindim. Aradan 1-2 ay süre daha geçtikten sonra bu leke iyice belirgin ve rahatsız edici olmaya başladı. Sonradan fark ettim ki ekranı kapadığımda klavyenin altında bulunan çıkıntı ile temas etmekteydi. Aynı dönemde bir de cihazı başlat menüsünden kapat komutu ile kapatmak istediğimde cihaz sürekli kendini bekleme moduna alıyordu. 

Bu sorun ile birlikte Media Markt'e 01.10.2020 tarihinde cihazı götürüp şikayetlerimi anlattım onlarda yardımcı olmak adına kaydımı alıp ürünü servise gönderdiler. 20 gün süre geçtikten sonra 21.10.2020 tarihinde Media Markt çalışanı beni aradı cihazın ekran arızası için sizi aramışlar onay vermediğiniz için geri gönderecekler bilginiz olsun tamirini isterseniz 744 TL bir ücreti var dedi. Beni kimsenin aramadığını ve durumun tamamen üretim hatası olduğunu söyledim. Cihazın ertesi gün Media Markt'te olacağını dilersem gidip alabileceğimi söyledi. 22.10.2020 tarihinde gidip cihazımı aldım ilgili danışmana ne yapmam gerektiğini sordum Maltepe BDH Bilişim Destek Hizmetlere gidip durumu bir de orada anlatabileceğimi söyledi. Sorun hala çözülmez ise Hakem Heyeti'ne başvuru yaparsınız diyerek güzel bir yönlendirme yaptı. 02.11.2020 tarihinde cihazı Maltepe'de bulunan yetkili görünen ama bir servis bu kadar amatör olabilir diyebileceğiniz bir servise BDH Bilişim destek hizmetlerine götürdüm. 

Cihaza bakıp kullanıcı hatası yaftasını yapıştıran servis çalışı ile görüştüm. Bu sizin hatanız ekranın üzerine baskı yapmışsınız dedi. Çantada filan taşıdıysanız ya da üzerine ağırlık koyduysanız ondan olmuştur gibi talihsiz bir cümle kurdu. Kendisine cihazı ilk 3 ay evde kullandığımı ve bu süre zarfında lekeler oluşmaya başladığını ne kadar uzun uzun anlattıysam da ıslarla cihaz değişimi ya da ücretsiz lem yapılmayacağını dünyada bu ürünü milyonlarca kişinin kullandığını ve tüketici tarafında 1 tane emsal karar olmadığını söyleyip saygısızca gülerek elinizden geleni ardınıza koymayın a kadar işi götürdü. Şimdi sorarım size kim 4-5 bin tl verip cihazının üzerine ağırlık koyar? Zaten bu fiyatta bir cihaz alan kişinin ekonomik durumu bellidir. Lenovo dünyada yine bir ilki başardı kanımca, çantada taşınamayan ilk diz üstü bilgisayar.

Lenovo Bilgisayar Logo
Lenovo Bilgisayar07 Aralık 2020 13:23

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri danışmanınız, sikayetvar.com platformunda dile getirdiğiniz şikayetinizle ilgili size hizmet vermek üzere telefon veya e-posta yoluyla en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır. Saygılarımızla, Lenovo Türkiye

Olcay
Olcay1 hafta önce

Hala bir muhatap yok. 2022 yılına kadar dönüş yapacaklarını umuyorum!

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler