Toplam çözüm sayısı
..
Lenovo Bilgisayar ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Şahin'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

Lenovo Bilgisayar Ideapad Gaming 82EY00CHTX Ekran Ölü Piksel Grupları Sorunu

1773görüntüleme
Şahin
Şahin 29 Eylül 22:09
Çözüldü Çözüldü
Şahin'in Teşekkür Mesajı
“Süreci müşteri memnuniyeti kapsamında da olsa (doğal kabul ediyorum) tatlıya bağladıkları için teşekkür ediyorum. Daha iyi hizmet, daha memnun müşteri, daha fazla kâr dileklerimle...”

Lenovo (ıdeapad AMD ® Ryzen 7 4800H 16GB 512GB SSD GTX 1650Ti FreeDOS 15.6" FHD Taşınabilir Bilgisayar 82EY00CHTX) gaming serisi dizüstü bilgisayarı çocuğuma Hepsiburada ® üzerinden satın aldım. Aldığım hafta ekranda bir beyaz bölge fark ettim ama önemsemedim (6mmx3mm gibi bir boyutu var küçükte değil) çünkü arka plan resminden kaynaklanıyor sandım o an. Bilgisayarı çocuğuma aldığım için seyrek kullandım kendim (o da pek kullanmadı aslında). Sonradan o beyaz bölgenin arka plan resminden kaynaklanmadığını ekranın bir hatası olduğunu anladım.

2-3 ay sonra beyaz bölgelerin sayısının artarak 7-8 kadar olduğunu üstüne 2 yerde de küçük siyah noktaların oluştuğunu fark edip Lenovo teknik servisine (BDH adında kifayetsiz bir firma olduğuna eminim) gönderdim Laptopu. Servis inceleyip bu siyah ve beyaz bölgeleri benim oluşturduğumu kullanıcı hatası olduğunu söyledi, arıza olarak "Piksel ezilmesi" dediler. Israrlı bir şekilde anlatmama durumun benden kaynaklanmadığını aldığımda da mevcut olduğunu söylememe rağmen "boşuna uğraşmayın servis raporu değişmez" dedi (Lenovo müşteri hizmetleri) 1300 TL civarı bir fiyat çıkardılar panel değişimi için. Raporu kabul etmeyip bilgisayarımı geri istedim, hiçbir rapor, açıklama yok bu arada, bu piksel ezilmesinin ne olduğu ve nasıl oluşabileceği vs.

Şimdi Tüketici Hakları'na gideceğim. Yaklaşık 20 yıldır 6-7 dizüstü bilgisayar kullanmış (biri Toshiba, diğerleri HP ®) ve hiç birinde pikselleri ezmemiş iken ilginçtir Lenovo'nun piksellerini ezmişim. Ayrıca Google ®'da piksel ezilmesi diye aratırsanız da bir şey çıkmayacaktır, ilginç.

Daha önce arkadaşım bilgisayarı kutusundan çıkarıp bir tuşun basıldığında takılı kaldığını fark etmiş, servise BDH ® denilen yere göndermiş BDH bunun kullanıcı hatası olduğunu ve 1100 TL klavye ücreti ödemesi gerektiğini söylemiş. Arkadaşım bunu bana anlattığında anlamamışım başıma gelecekleri aslında.

Lenovo Bilgisayar Logo
Lenovo Bilgisayar30 Eylül 08:51

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi, görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri danışmanınız, sikayetvar.com platformunda dile getirdiğiniz şikayetinizle ilgili size hizmet vermek üzere telefon veya e-posta yoluyla en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır. Saygılarımızla, Lenovo Türkiye

Lenovo Bilgisayar Logo
Lenovo Bilgisayar04 Ekim 10:59

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi, görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili sizlere telefon yolu ile geri dönüş yapılmıştır. Her türlü destek ve bilgi süreci için 0212 912 01 34 numaralı çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Lenovo’yu seçtiğiniz için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Lenovo Türkiye

Şahin
Şahin05 Ekim 11:56

Geri dönüşünüz için teşekkürler, müşteri memnuniyeti kapsamında ekranı değiştireceklerini söyledi Tuğrul bey, telefonu kapatınca ürünü gönderim ile ilgili mail yönlendireceğini söyledi ama henüz mail gelmedi. Ben yanlış anlamış olabilir miyim acaba? Yoksa bu BDH 'ya daha önce gönderdiğim şekilde mi göndereyim? Bilgilendirildiler mi?

Lenovo Bilgisayar Logo
Lenovo Bilgisayar05 Ekim 12:02

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi, görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Önceki kargo bilgileri ve anlaşma kodu ile birlikte gönderebilirsiniz. Her türlü destek ve bilgi süreci için 0212 912 01 34 numaralı çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Lenovo’yu seçtiğiniz için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Lenovo Türkiye

Şahin
Şahin13 Ekim 22:12

Evet daha önce gönderdiğim şekilde gönderdim yine Lenovo teknik servisine, ve söylendiği gibi ekran değişimi yapılmış olarak geri gönderildi Dizüstü bilgisayarım. Şikayetvar.com' a ayrıca minnettar olduğumu da belirtmek isterim :) iyi ki varsın dediğimiz kişi/site'lerdendir kendileri. Lenovo firmasına da, biraz üzdükten sonra yine de uzamadan iş sorunu tatlıya bağladıkları için teşekkür ederim, (yine de memnun etmeyebilirlerdi). Saygılar herkese.

Şahin
Şahin13 Ekim 22:22

Süreci müşteri memnuniyeti kapsamında da olsa (doğal kabul ediyorum) tatlıya bağladıkları için teşekkür ediyorum. Daha iyi hizmet, daha memnun müşteri, daha fazla kâr dileklerimle...

2 Yorum

Orhan
Orhan05 Ekim 10:06
 

Bu Lenovo'yu ilk defa aldım keşke önce yorumları okusaymışım memnun olan yok ki bozuk mal satıyorlarmış millete

Orhan
Orhan05 Ekim 10:11
 

Tüketici Hakem Heyetine ya da Tüketici Mahkemesi'ne git kardeş (2021 yılı için Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda değeri 7 bin 550 TL altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri, büyükşehir statüsünde olan illerde 7 bin 550 TL ile 11 bin 330 TL arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri'ne başvurulacak. 11330 TL den fazla ise aldığın ürün Tüketici Mahkemesi'ne başvuracaksın). Gizli ayıp var zaman aşımı falan olmaz.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile