Toplam çözüm sayısı
..
Lenovo Bilgisayar ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Lenovo Bilgisayar Ideapad 32015ikb Arızalı!

2.336görüntüleme
Tekno
Tekno 30 Aralık 2020 21:28

Yeni nesil intel i5 işlemcili 1 TB hard diskli 8 GB ramlı falan diyerek,1 sene önce Lenovo Ideapad 320 15ikb almıştım, o günden beridir, laptopun sıkıntısı bitmiyor. İlk aylarda internette diğer kullanıcı yorumlarında yazıldığı gibi hard diskten ses gelmeye başladı. Sonra bu ses ciddi derece de rahatsız edince, servise gönderdim, servis bayağı ilgiliydi. 

Ürünün sorunu çözüldü denerek, bana ürün teslim edildi. Ancak ürün daha yeni harddisk değişimi yapılmasına rağmen,2. Hafta tekrar aynı sesi verdi ve araya pandemi süreci girince servise tekrar veremedim cihazı, bu sırada da cihazın garantisi bitti ve şu anda rutin olarak cihaz Mavi ekran hatası veriyor, sürekli kasıyor. Harddisk sesini ve biosun HDD'yi okumamasını söylemiyorum bile.

Şu anda servisle bunu görüştüğümde de garanti yenileyin diyerek yaptıkları hatayı ve satılan bu "arızalı" cihazın suçunu bana atıyorlar verilen 3-4 bin tl paraya değil de bu ilgisizlik ve suistimale üzülüyorum. Lenovo yetkililerinden bu konu hakkında yardım etmelerini saygılarımla arz ederim.

Lenovo Bilgisayar Logo
Lenovo Bilgisayar04 Ocak 08:54

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri danışmanınız, sikayetvar.com platformunda dile getirdiğiniz şikayetinizle ilgili size hizmet vermek üzere telefon veya e-posta yoluyla en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır. Saygılarımızla, Lenovo Türkiye

Lenovo Bilgisayar Logo
Lenovo Bilgisayar1 gün önce

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi sikayetvar.com platformundan bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili müşterimize email yolu ile geri dönüş yapılmıştır. Lenovo’yu seçtiğiniz için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımla, Lenovo Türkiye

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Onur
Onur2 hafta önce
 

Merhaba, Aynı ürüne bende sahibim THH verdim bilirkişi incelemesinden sonra red kararı verildi, İtiraz ettim Tüketici Mahkemesi'ne verdim ve kazandım, para iadesi yapılmasını bekliyorum beklemeden mahkemeye verin.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler