05 Şubat
#11542526

Lenovo Bilgisayar HDD Sorunu

1.5 yıl önce aldığım Ideapad 510 model dizüstü bilgisayarımda bulunan düzensiz ve aşırı gürültülü hard-disk çalışma sorunu için teknik servisinize bilgisayarı bıraktım. Bilgisayarı teslim alıp tamir isteğini açan kişi belgeye fan arızası diye belirtti. Özellikle hard-disk kaynaklı olduğunu belirtmeme rağmen o ibare değiştirilmedi. Sonuç olarak fan değiştirilerek bana geri verildi. Hard-disk'te sorun olmadığı söylendi. Ancak aynı gürültü (çamaşır makinesinin çalışması gibi) devam ediyor. Sorunumun kolayca çözüleceği aşikarken uzatılması markaya olan güveni sarsıyor.

Tolgahan Tolgahan 861 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Tolgahan23 Mart

    Şikayeti 5 şubatta yazdım bugün 23 mart ve halen arayan soran yok. Teşekkürler Lenovo!

  • Tolgahan23 Şubat

    15 gün oldu ne arayan var ne soran. Cihazın garantisi olmasa açıp kendim değiştireceğim hdd'yi! Yıldırma politikası mı uyguluyorsunuz anlamadım. Lenovo ile bu son alışverişimdi!

  • Lenovo Bilgisayar Temsilcisi08 Şubat

    Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri danışmanınız, sikayetvar.com platformunda dile getirdiğiniz şikayetinizle ilgili size hizmet vermek üzere telefon veya e-posta yoluyla en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır. Saygılarımızla, Lenovo Türkiye

Ziyaretçi Yorumları