Lenovo Bilgisayar ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Aybüke'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Lenovo Bilgisayar Garantiden Arızası Giderilmemiş Olarak Geri Yollandı!

906görüntüleme
Aybüke
Aybüke 16 Ekim 2020 14:02

L340 Ideapad cihazımın ekranında pikselleşme sorunu mevcuttu. Garantiye yolladım ana kart değişimi yapıldı. 1 hafta içinde tekrar bilgisayar elime geçti fakat sorun düzelmedi. Tekrar garantiye yollamamı istediler. 

Okullar başladı uzaktan eğitim olduğu için bilgisayarsız 1 gün bile geçirmem mümkün değil bununla beraber mimarlık son sınıf öğrencisiyim devamlı çizim yapmak için bir bilgisayara ihtiyacım olduğunu ilettim ancak bu süreçte bana bilgisayar temin edemeyeceklerini söylediler. Teşekkürler Lenovo ilgili ekibiniz için.

Lenovo Bilgisayar Logo
Lenovo Bilgisayar16 Ekim 2020 15:12

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri danışmanınız, sikayetvar.com platformunda dile getirdiğiniz şikayetinizle ilgili size hizmet vermek üzere telefon veya e-posta yoluyla en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır. Saygılarımızla, Lenovo Türkiye

Aybüke
Aybüke16 Ekim 2020 15:16

Umarım mağduriyetim giderilir çünkü kaç tane müşteri temsilcisine derdimi anlattım kaç tanesi prosedürün böyle olduğunu dışına çıkamayacaklarını söyledi sayısını bilmiyorum.

Lenovo Bilgisayar Logo
Lenovo Bilgisayar26 Ekim 2020 20:06

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi sikayetvar.com platformundan bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili müşterimize email yolu ile geri dönüş yapılmıştır. Lenovo’yu seçtiğiniz için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımla, Lenovo Türkiye

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler