Lenovo Bilgisayar ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Tolga'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Lenovo Bilgisayar C340 Kararma Sorunu

2.014görüntüleme
Tolga
Tolga 01 Kasım 2020 05:09

Cihazım daha 6. Ayına gelmeden kasanın touchpad kısmının sol ve sağında kararma be renk atmaları meydana gelmeye başladı. Lenovo teknik servisine gönderdiğimde kullanıcı hatası olarak dönüş aldım! Malzeme kalitesinin çok ama çok kötü oluşundan kaymaklanan bu sorunu Lenovo Türkiye nin dönüş yapmaması üzerine Tüketici Hakem Heyetine taşıyacağım. 

Elimde servis raporları var. 7.000-8.000 TL lik bir cihaz 6 ayda renk değiştirip, menteşe bozup, hoparlörden cızırtılar vermemeli. Lenovo Türkiye'nin dönüşlerini bekliyor, bu süreci hem burada hep de Tüketici Hakem Heyeti için sosyal medya ve düzenli telefon aramaları ile takip ediyor ve raporluyor olacağım.

Lenovo Bilgisayar Logo
Lenovo Bilgisayar05 Kasım 2020 17:16

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Müşteri danışmanınız, sikayetvar.com platformunda dile getirdiğiniz şikayetinizle ilgili size hizmet vermek üzere telefon veya e-posta yoluyla en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır. Saygılarımızla, Lenovo Türkiye

Tolga
Tolga6 gün önce

Lenovo Türkiye tarafından. 2 Aydan fazla süre sonra arandım. 20.01.2021 Talebimi incelemek için yeniden görsel istediler. Müşteri Hakem Heyeti'ne dahi gidecek olsam. Buradan tüm bilgilendirmeleri yapmaya devam edeceğim süreç hakkında.

Lenovo Bilgisayar Logo
Lenovo Bilgisayar1 gün önce

Sayın müşterimiz, Lenovo ürün ve hizmetleriyle ilgili deneyimlerinizi sikayetvar.com platformundan bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili müşterimize email yolu ile geri dönüş yapılmıştır. Lenovo’yu seçtiğiniz için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımla, Lenovo Türkiye

Tolga
Tolga1 gün önce

Ürünü servise bile çağırmadan tek bir fotoğrafa bakıp dediler ki yok bu kullanıcı hatası. Ya bari servise al bak öyle söyle değil mi? Hani yalanın belli olmasın derler ya o hesap. Hiçbir sorunumu çözmedikleri gibi bir de resmen alay etmişler benimle. Şimdi sosyal medya ve Hakem Heyeti vakti. Tuğrul ve Tarık beyler.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler