11 Temmuz
#12254959

LCW Kasiyerin Saygısızlığı

Samsun Bulvar AVM mağazanızda ürün değişimin de kasiyeriniz aşağılayıcı ses tonu ve üslup ile davranmıştır. Ürünün iç barkodu olmadığından değişim yapmam dedi. Ürün bilgisi olmadığından ötürü. Ürünün iç barkodunun ense kısmında basılı olduğunu bilmiyor. Ve ürünün etiketleri üzerinde kasa fişi de elimiz de olduğu halde kovarcasına hitap etmiştir. Ki ürünün değişim yapılması İçin hiçbir eksiği olmadığı halde bahane uydurmuştur. Ve yanındaki kasiyere ürünü bırakıp söylenerek kasa bölgesinden ayrılmıştır. Mağaza yöneticisinin gelmesini talep ettiğimiz de mağaza yöneticisinin mağaza dışın da mola da olduğunu beyan etmişlerdir. Ve ürünümüzün kasiyerinizin davranışlarından dolayı iadesini talep ettim. Para iadesini yapmadılar.
LCW'ye yakışmayan hareketler. Personeliniz insanları saf yerine koymaya başlamış.
Çarşı da olan sıra mağazalara benzemeye başlamışsınız.

Hüseyin Hüseyin 914 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Hüseyin12 Temmuz

    Bugün öğleden sonra mağazanıza gideceğim paramın iadesi için. Mağaza yönetiminize iletiniz lütfen. Oyalama stratejisi oyunu oynamaya çalışmasınlar. Çünkü mağaza personeliniz müşterilerinizi salak gerizekalı enayi yerine koymaya alışmış. Kişisel gelişimlerini karakterlerini ve ikili ilişkilerini geliştiremedikleri gibi, müşterileri de kendilerinden aşağı görmeyi iyi yapıyorlar. Çok yazık ulusal bir markanın vatandaşa açılan yüzleri bu tarz çalışanlarınız mı.? LCW bütün vizyon ve misyonunu kaybetmiş. Kasa arkasında yazan vizyon ve misyonumuz yazılarını ya kaldırımız ya da değiştiriniz çünkü LCW yi yansıtmıyor.

  • Hüseyin12 Temmuz

    Gerekli inceleme derken. Mağazanızda o kadar insanın içerisinde şahsıma yapılan muamele ile nasıl bir duruma düşürdükleri aşikar. Personeliniz ürün hakkında bilgisi olmadığı gibi ürünün iç barkodu yok değişim yapmam diyor. Kendisine ürünün iç barkodu ense kısmında basılı olarak üretilmiş ve fiyat etiketi barkodu üzerinde ve kasa fişimiz de elimizde olduğu halde neden değişim yapmam diyorsunuz dediğim de anlamıyor Musun ürünün iç barkodu yok diyorum dedi. Reyondan personele danışın ya da yöneticinize danışın bu ürün iç barkodu ense kısmına baskı ile basılmış şekilde üretilmiş dediğim halde kovarcasına ukalaca beden dili be ses tonu ile kasa bölgesinde o kadar insanın içerisin de rencide etti. Yöneticisin çağırmasını söylediğim de of Pof diyerekkasadaki telefonla biri ile yaklaşık 1 dakika görüştükten sonra ürünü ve fişi alarak yan kasasında bulunan filiz hanıma sinirli şekilde teslim edip ben yapmam işlemi sen yapmdiyerek bırakıp kasadan uzaklaşıp söylenerek gitti. Filiz hanım yardımcı olmak İçin çok uğraştı ama o diğer kasiyer bayanın yaptıklarından sonra para iade mi istedim paramı iade edilmesi için yöneticim gelecek dediler. Peki çağırın dedim. Yönetici arandı ve yönetici molaya çıkmış mağaza dışındaymış gelene kadar bekleyecekmişim. Bekledim hatta dışarı çıkıp orada bekledim 20 -25 dakika sonra geri mağazaya girip kasa bölgesine geldiğim de yönetici yine yoktu. Sorduğum da daha gelmedi dendi. Bu kadar olan şeyden sonra daha neyi inceleyeceksiniz. Mağazada personelinizin yaptıkları yaşattıkları ve su anki süreç beni çok yordu. Kısa sürede çözümü yapın. Paramı geri iade istiyorum.

  • LCW Temsilcisi12 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, Mağazamızda yaşadığınızı belirttiğiniz rahatsızlıktan ötürü üzgün olduğumuzu belirtir, konuyu tarafımıza ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili şirket bünyemizde gerekli inceleme yapılacaktır. Farklı konu ve hususlardaki fikirlerinizi, aşağıda paylaşmış olduğumuz iletişim kanallarıyla bize ulaştırabilir, aktarımlarınızın bizi memnun edeceğinden emin olabilirsiniz. Saygı ve sevgilerimizle, LC Waikiki Müşteri İlişkileri Departmanı Bize ulaşabileceğiniz iletişim bilgileri; TEL : 0212 657 55 55 FAKS : 0212 630 96 08 E-POSTA: [email protected] WEB : "www.lcwaikiki.com" ADRES: LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri Tic. A.Ş. 15 Temmuz Mah. Gülbahar Cad. No: 41 34212 Bağcılar / İstanbul

Ziyaretçi Yorumları