31 Mayıs 2016

LCW İç Giyim Beden Şikayeti

29.05.2016 Antalya- Erasta AVM'de bulunan LCW mağazasından 3'lü boxer (l) aldım. Eve gidip, giymek istedim ama daha giyerken dar geldiğini tespit edip, hemen mağazaya gittim. "hijyen konusundan dolayı iade almadılar" benim şikayetim aynı firmadan daha önce L beden boxer aldım ve kullanıyorum 6 aydır. Beden ölçüleri aynı olmadığını dile getirdim. Mağaza sorumlusunun davranışları ve ilgisi ikna edici değildi. O. veya B. olacak adı. Ben bedenlerin gerçekçiliği olmadığı için ayrıca kullanamayacağım 3 adet boxer'ı ne yapacağım? Beden ölçüleri L beden ama S beden kadar görülmekte, fark çok belli oluyor.

Süleyman 692 Okunma

Cevaplar

  • Süleyman07 Haziran 2016

    Hem telefonla iletişim kurdum hem web sitenizden dilekçemi yazdım firma olarak geri dönüş yapmıyor ve LCW markasını olarak savunucu cevap vermiyorsunuz. Ürünün beden ölçü incelemesi bile yapmadınız. Şikayetimi dikkate alıp başka insanlarınıda ilgilendiren durumu dile getirmediniz. Bu şekilde yanlış bedenli ürün satarak insanları kandırma yönünde olduğunuzu düşünüyorum. Müşteri ilginiz sıfır. Ayrıca mağaza sorumlunuz da sizin gibi ilgisiz. Kurumsal kimliğinize yakışan çalışanlarla çalışmaya devam edin. Ben bir daha sizden alışveriş yapmayacağım. Ve çevreme bu konuda uyarılarda bulunacağım.

  • LCW Temsilcisi06 Haziran 2016

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle marka ve ürünlerimize gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Mağazamızdan almış olduğunuz ürünle ilgili rahatsızlığınızı iletmiş siniz, ürünü satış fişiyle birlikte herhangi bir LC Waikiki Mağazacılık mağazamıza götürerek destek alabilirsiniz. Son 2 (iki) yıl içinde üretilmiş ürünler için, mağaza personeli tarafından ön inceleme yapılır. Üründeki hatanın üretimden kaynaklandığı tespit edilebiliyorsa, değişimi o anda mağazada yapılır. Eğer üründeki hatanın üretim ya da kullanım kaynaklı olduğunun tespiti o anda mağazada yapılamadıysa; Ürünler test / tadilata tabi tutulmak üzere merkezimize ilgili birime gönderilir. Ürünler grubuna göre Ürün Teknologları tarafından incelenir. Test sonucuna göre ürünü teslim alan mağazamız tarafından; A: Üründe üretim kaynaklı bir problem söz konusu değilse ürün müşterilerimize iade edilir veya isteği doğrultusunda tadilatı mümkün olan ürünler için tadilat hizmeti verilir. B: Eğer test sonucuna göre üretim kaynaklı bir problem söz konusuysa ürünün değişimi sağlanır. Yukarıdaki saymış olduğumuz nedenlerden dolayı, (ürün/ürünlerin kargoyla merkeze gelmesi, ilgili birim tarafından incelenmesi gibi süreçler için) müşterilerimizden 15 gün süre istemekteyiz. Farklı konu ve hususlardaki fikirlerinizi, aşağıda paylaşmış olduğumuz iletişim kanallarıyla bize ulaştırabilir, aktarımlarınızın bizi memnun edeceğinden emin olabilirsiniz. Saygı ve sevgilerimizle, LC Waikiki Müşteri İlişkileri Departmanı Bize ulaşabileceğiniz iletişim bilgileri; Tel : 0212 657 55 55 Faks : 0212 630 96 08 E-Posta : [email protected] Web : www.lcwaikiki.com Adres : LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri Tic. A.Ş. Evren Mah. Gülbahar Cad. No:96 PK: 34212 Güneşli - Bağcılar / İstanbul

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön