11 Nisan 2013

LCW Suç Çamaşır Makinesindeymiş!

Ankara forum mağazasında bir ürün değiştirmek istedim tavrım gayet nazik ve yumuşaktı kasada ki görevli arkadaş beni başka bir yetkiliye yönlendirdi fakat doğru düzgün yüzüme bakıp cevap veren olmadı. Mağaza müdürüyle görüşmek istedim fakat bir süre bekletildim yani umursanmadım.

Almış olduğum ürün bir kot gömlek ve 4 ay önce alınan bir ürün 3. giyilmeden sonra makineye atıldı ve sonuç koskocaman bir hüsran rengi tamamen solmuş bi ürünle karşılaştım. mağaza müdürünün bana verdiği cevap makinanızın kirecimi böyle yaptı bilemem bu nasıl bi tuhaflıktır söylediğine kendi de inanmadı mağdur edildim incelemeye gönderelim dendi hata benim makinam da mi yani ? Güven sarsıcı şeyler.

İmren 237 Okunma

Cevaplar

  • İmren 13 Nisan 2013

    İlginiz için ben teşekkür ederim. Ürün 4 aylık bir ürün ve fişi bulunmakta sadece 3 kere kullanılmadan sonra makineden çıkmış halini anlamayacak biri değilim sağlıklı bi tüketiciyim. Bu ürünümü istediğim bir mağazanızdan değişim yapabilir miyim peki ?

  • LCW Temsilcisi11 Nisan 2013

    Merhaba, Öncelikle marka ve ürünlerimize gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Mağazamızda yaşadığınızı belirttiğiniz rahatsızlıktan ötürü üzgün olduğumuzu belirtir, konuyu tarafımıza ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Mağazamızdan almış olduğunuz ürünle ilgili rahatsızlığınızı iletmişsiniz, ürünü satış fişiyle birlikte herhangi bir LC Waikiki Mağazacılık mağazamıza götürerek destek alabilirsiniz. Mağazalarımıza götürülen ürünler üzerinde mağaza personeli tarafından ön inceleme yapılır. Son 2 (iki) yıl içinde üretilmiş ürünler için, üründeki hatanın üretimden kaynaklandığı tespit edilebiliyorsa, değişimi o anda mağazada yapılır. Eğer üründeki hatanın üretim ya da kullanım kaynaklı olduğunun tespiti o anda mağazada yapılamadıysa; Ürünler test / tadilata tabi tutulmak üzere merkezimize ilgili birime gönderilir. Ürünler grubuna göre Ürün Teknologları tarafından incelenir. Test sonucuna göre ürünü teslim alan mağazamız tarafından; A: Üründe üretim kaynaklı bir problem söz konusu değilse ürün müşterilerimize iade edilir veya isteği doğrultusunda tadilatı mümkün olan ürünler için tadilat hizmeti verilir. B: Eğer test sonucuna göre üretim kaynaklı bir problem söz konusuysa ürünün değişimi sağlanır. Yukarıdaki saymış olduğumuz nedenlerden dolayı, (ürün/ürünlerin kargoyla merkeze gelmesi, ilgili birim tarafından incelenmesi gibi süreçler için) müşterilerimizden 15 gün süre istemekteyiz. Görüş ve önerilerinizi aşağıdaki iletişim kanalları ile bize ulaştırabileceğinizi hatırlatır, bu iletişimden memnuniyet duyacağımızı bilmenizi isteriz. Saygı ve sevgilerimizle, LC Waikiki Müşteri İlişkileri Departmanı Bize ulaşabileceğiniz iletişim bilgileri; TEL : 0212 657 55 55 FAKS : 0212 630 96 08 E-POSTA: [email protected] WEB : "www.lcwaikiki.com" ADRES: LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri Tic. A.Ş. Evren Mah. Gülbahar Cad. No: 96 34212 Bağcılar / İstanbul

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön