02 Kasım 2018
#11101881

Mall Of Antalya LCW'de Kasiyer Saygısızlığı!

01.11.2018 tarihi saat 18:30/19:00 sularında LCW Mall of Antalya Mağazasını alışveriş yapmak için ailemle birlikte ziyaret ettim.
Kızımın okul öncesi ve yazlık alışverişlerini LCW'den yaptığımız için sıklıkla tercih ettiğimiz bir mağazadır LCW. Bir kot aldım ve kasaya yöneldik, ödememi yaptım. Hani alışveriş sonrasında işlemlerinizin bittiğini, artık kasayla işiniz kalmadığını gösteren bir temenni beklenir ya; "İyi günler", "İyi akşamlar" v. S tarzında, 15-20 Sn... Bekledikten sonra kasiyere "işlem bitti mi" diye sorduğumda cevap verme gereksinimi bile hissetmedi. Haliyle bende kendisine "en azından bir iyi akşamlar desen de işlemin bittiğini anlasak? Hayırdır bir problem mi var? " diye sordum. Kendisi tekrardan cevap verme gereksinimi hissetmedi. Akabinde kasiyer' in (Ü** T.) tarafıma yaptığı saygısızlık sonucu tatsız anlar yaşandı. Yani Mall of Antalya LCW mağazasından yaptığım alışveriş benim adıma çok sinir bozucu oldu. Bundan sonra kesinlikle Mall of Antalya LCW' yi kullanmayacağım. Fakat ne müşteri ilişkileri numaralarınızdan bir muhatap bulunabiliyor, ne de mağazada bir yetkili olmuyor.
Ü** T. Gibi insanları seçmeden önce bir mülakat yapılmıyor mu? İnsanın suratına dövecekmiş gibi bakan bir eleman seçtiği için, bir yetkili bulsaydım tebrik etmek isterdim. Mağaza personellerinize teknik bilgi dışında, pedagoji eğitimi de aldırmanız dilekleriyle.

Semih Semih 1.598 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Semih05 Kasım 2018

    LCW' den bana ulaşan tek şey "Şikayetiniz çözümlenmiştir" mesajı oldu. Konuya bahis olan mağaza personeliniz beni arayamadı, aramadı ("telefonuna ulaşamadık" denmiş) ve eşimi iş yerinde rahatsız ederek sözde telafiye gitmişler. LCW' yi bu vakitten sonra düşmanıma bile önermem...

  • LC Waikiki Temsilcisi02 Kasım 2018

    Değerli Müşterimiz, Mağazamızda yaşadığınızı belirttiğiniz rahatsızlıktan ötürü üzgün olduğumuzu belirtir, konuyu tarafımıza ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili şirket bünyemizde gerekli inceleme yapılacaktır. Farklı konu ve hususlardaki fikirlerinizi, aşağıda paylaşmış olduğumuz iletişim kanallarıyla bize ulaştırabilir, aktarımlarınızın bizi memnun edeceğinden emin olabilirsiniz. Saygı ve sevgilerimizle, LC Waikiki Müşteri İlişkileri Departmanı Bize ulaşabileceğiniz iletişim bilgileri; TEL : 0212 657 55 55 FAKS : 0212 630 96 08 E-POSTA: [email protected] WEB : "www.lcwaikiki.com" ADRES: LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri Tic. A.Ş. 15 Temmuz Mah. Gülbahar Cad. No: 41 34212 Bağcılar / İstanbul

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler