LCW Sistem Hatasıyla 2 Defa Çekilen Ücretin İadesi Talebi

Özge Özge20 Eylül 21:55

16.09.2020 tarihinde gerçekleştirdiğim online alışveriş esnasında ödeme kısmını onaylamak için telefonuma gelen şifreyi girdim. O sırada sayfada bir hata oluştu ve sayfa görüntülenemiyor yazısı geldi. Kullanıcı sayfamdan da çıkış yapıldı. Telefonuma da siparişiniz oluşturuldu gibi bir mesaj gelmedi. Bende siparişin oluşturulmadığını düşünerek tekrar kullanıcı sayfama girdim ve ürünlerimin sepette durduğunu gördüm o yüzden siparişi yeniden oluşturdum onun ardından telefonuma siparişiniz oluşturuldu diye mesaj geldi. Yalnız mobil şubemden baktığımda 1 siparişin onaylanıp hesabımdan 2 defa ücret çekimi gerçekleştiğini gördüm. 

Bu durumu görünce oluşturulan siparişimi de iptal ettim. Onun ücreti bu hafta tarafıma yatırıldı. Durumla ilgili müşteri hizmetlerine hemen ulaştım bu sıralar bu tarz birkaç olayın yaşandığını sistemle alakalı bir sorun olduğunu ve 1 hafta içinde paramın geri yatırılacağını ilettiler. 

Sistemle alakalı sıkıntıdan dolayı çekilen ikinci ücretim henüz yatırılmadı bugün tekrar müşteri hizmetleriyle görüştüğümde bu adrese dekontlarımı atmam gerektiği iletildi. Mağduriyetimle ilgilenmenizi rica ederim.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

LC Waikiki Logo LC Waikiki 21 Eylül 15:18

Değerli Müşterimiz, Aktardığınız konuyu değerlendirmeye aldık. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Tüm öneri ve görüşlerinizi, aşağıdaki iletişim kanallarımızdan bize ulaştırabilirsiniz. LC Waikiki Ekibi lcwaikiki.com 444 4 529 [email protected] 

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler