04 Temmuz
#12218279

LCW Saygısızlık, Müşteriyi Rencide Etme

04.07.2019 saat 13.30-14.00 civarı Eskişehir 2 Eylül Caddesi'ndeki mağazanıza uğradım. Amacım 01.07.2019 tarihinde Eskişehir Espark AVM'nizden satın aldığım Zebra Desenli viskon bluz için değilim istemekti. Küçük bir deformasyonu varmış ürünün gözümden kaçmış, fişiyle birlikte ürünü götürdüm ve ürünü çok beğendiğimi yine aynı bedenini almak istediğimi belirterek değişim rica ettiğimi söyledim. Mağazadaki bayan kasiyer arkadaşınız öncelikle değişim olacağını belirterek, tek kasa ve uzayan kuyruğa bakmaksızın insanların ortasında "yinede ürün bu kadar deformasyon olarak getirilmez" şeklinde hitaplarda bulunmaya başladı. Belirteyim buradaki deformasyon ürünün kırışık olması. Peki sorum şu sizin ürünleriniz raflarda ütülü mü satılıyor? Aldığım bluzun fotoğrafını çekmeyi çok isterim.


Aynı kırışıklığına bakmaksızın, insanların içinde yargı dağıtmak ve meseleyi uzatmak cürretinde bulunmayı personeliniz nereden buluyor? Hanımefendinin haklı olduğunu fakat yıkanmış ya da herhangi bir işlem görmemiş olduğunu poşete koyarak geri getirdiğimi belirtmeme rağmen meseleyi uzatır tavrı ve surat ifadesi son derece iticiydi. Arkamdaki müşterilerin "bizi halledin, siz yine tartışacaksanız tartışın" diye ses yükseltmeleri de cabası. Paramızla rezil olmak bu oluyor herhalde ne dersiniz? Neyse hanımefendiye ses tonumu yükselterek olayı uzatacak mısınız yoksa işimi halledecek misiniz diye çıkıştım ve kendisi ürünü direk önüme uzatarak suratıma bile bakmadan diğer işleme geçti. Paketleme yok, saygı yok.


Üstüne eve gelince fark ediyorum ki 01.07.2019 tarihinde ürün 39.90 fiyatıyla satıştayken şu an yani 04.07.2019 işlemin gerçekleştiği gün 35.99 TL üzerinden satılıyor. Aradaki fiyat farkım nerede? Saygı nerede? Müşteri memnuniyeti nerede? Bu sorularıma umarım yanıt alırım. Bekliyor olacağım.

Nur Nur 2.328 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Nur10 Temmuz

    İnşallah arkadaşa gerekli uyarılar yapılmıştır, ilgilenip aradığınız için teşekkürler

  • LC Waikiki Temsilcisi05 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle marka ve ürünlerimize gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Aktardığınız konuyu değerlendirmeye aldık. Konu hakkında en kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Saygılarımızla. LC Waikiki Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler