sta-1-hoverYetersiz Çözüm

LCW İnternet Sitesi Mağduriyeti, Dallasa Dönen Alışveriş

Nihan Nihan23 Ekim 22:00

Bulunduğum ildeki mağazalarında ya aradığım ürün yok ya bedeni. Her şey buraya sezonu geçince geliyor diye internet sitesinden bebeğime bayram için birkaç ürün sipariş verdim. Üzerinden çok uzun zaman geçti ne bayrama geldi ne sonrasında. Aradım sordum özür dilediler paketi iptal edip gecikme sebebiyle 20 TL indirim kuponu tanımladılar. Ben de yeniden alışveriş yaptım bu 20 TL indirimi de kullanarak. Gelen ürünlerden biri büyük geldi. Mağazaya gittim internet ürünleri internetten değişim oluyor dediler. Sitede sadece iade talebi vardı. İade edip yenisini almak istemiyordum çünkü kuponu ürünlere dağıttığı için bir 10 lira kadar üründen zarar edip bir de üzerine kargo ödeyecektim. Bu gereksiz mağduriyet için müşteri hizmetlerini aradım o da bana iade edeceğim ürünün içerisine iade edilmesini istemediğimi beden değişimi istediğimi yazarsam yardımcı olabileceklerini yine de iade olursa tekrar ararsam yardımcı olacaklarını söyledi. Ürün değişim değil iade oldu. Kimi arasam yardımcı olmuyor üstelik ürün fiyatı neredeyse iki katına çıktı bu kadar kısa sürede. 1. Sı değişim değil iade olacağını bilseydim zararım dahi olsa hemen bedenini sipariş verirdim değişim mi iade mi diye beklerken ürün de pahalandı. 2. Sı resmen mağdur edildim aylardır siteyle alışveriş mücadelesi veriyorum. Ya mağazalarınıza yeterli ilgiyi gösterin internete mecbur bırakmayın ya sitenizde böyle mağduriyetler yaşatmayın. Aylardır perişan oldum. Almak dert sepete ekleme bir dert alıyorum diken üstü geldi mi gelecek mi gelen ürün karambole bedeni mağazada görerek alamıyoruz. Hiç LCW kalitesine ve kurumsallığına yakışmadı. Mağduriyetimi gidermenizi talep ediyorum.

  • - Görüntüleme
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

profile-icon Nihan 3 hafta önce

Müşteri hizmetleri tarafından hemen arandım ilgi ve dönüş konusunda çok hızlılar teşekkür ederim. Lakin tekrar özür mahiyetinde ne beklentimi ne mağduriyetimi geçirmeyecek 20 lira hediye çeki tanımlayacaklarını söylediler. Birkaç gün geçmesine rağmen onu da yüklemediler. Dönüş var ama çözüm yok.

LC Waikiki Logo LC Waikiki 23 Ekim 22:09

Değerli Müşterimiz, Aktardığınız konuyu değerlendirmeye aldık. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Tüm öneri ve görüşlerinizi, aşağıdaki iletişim kanallarımızdan bize ulaştırabilirsiniz. LC Waikiki Ekibi lcwaikiki.com 444 4 529 [email protected] 

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler