sta-1-hoverYetersiz Çözüm

LCW Hediye Kartı Saçmalığı!

Enes Enes25 Ekim 21:35

Kredi kartı ile online alışveriş yaptım bazı ürünleri en yakın mağazada iade ettim paramı veremeyeceklerini onun yerine hediye kartı verebileceğini söyledi, yine bu parayı LCW için kullanacağım ama hediye kart online da geçmiyormuş ve görevli bunu bana söylemdi ben pandemi döneminde asla riske alıp ya gidemem mağazaya neden görevli bilgilendirme yapmadı, kartı verirken şu an cidden zor duruma kalıyorum. Mağazaya gidemiyorum param hediye kartının içinde ihtiyacım var ama kullanamıyorum cidden çok ayıp ve müşteri hizmetlerini aradığımda benim suçum gibi artış artış cevaplar veriyor. 

Böyle büyük bir markaya asla yakışmadı lütfen artık ne yapın edin buna çözüm bulun.

Gelişme :

3 hafta önce

Online üzerinden kredi kartı ile alışveriş yaptım. Bazı ürünleri en yakın mağazada iade ettim. Paramı veremeyeceklerini onun yerine hediye kartı verebiliceğini söylediler. Kart hakkında hiçbir bilgi verilmedi. Param kartta kaldı mağazaya gidemiyorum ihtiyacım var hediye kart saçmalığı yüzünden alışveriş yapamıyorum yetkili biri arasın çözüm bulsun artık, müşteri hizmetleri arayıp beni tersliyo almasaydınız diyor, sizde paramı verseydiniz lütfen çözün artık şu sorunu.

3 hafta önce

Online üründen kredi kartı ile alışveriş yaptım, bazı ürünleri en yakın mağazaya iade ettim paramı veremeyeceklerini onun yerine hediye kartı verebiliceğini söylediler. Hediye kartı hakkında hiçbir bilgi verilmedi. Online alışverişte geçmiyormuş bunu bana müşteri hizmetleri arayıp söyledi pandemi var mağazaya gidemiyorum param kartta kaldı ihtiyacım var hiçbir şey yapamıyorum en az 10 defa şikayet yazdım arayıp benimle boş boş konuşan bir müşteri hizmetleri var. Benim suçum gibi beni tersliyo almasaydınız diyor kartın arkasına geçiyor yazdığı halde geçmiyor diyorlar paramı da geri vermiyorlar mağazaya gidemem pandemi döneminde artık ya çözüm bulun ya da şikayet edeceğim param kartta kaldı ihtiyacım var.

4 hafta önce

Kredi kartı ile online alışveriş yaptım bazı ürünleri en yakın mağazada iade ettim paramı veremeyeceklerini onun yerine hediye kartı verebiliceğini söyledi online alışverişte geçersiz olduğunu söylemdi kart hakkında hiçbir bilgilendirme yapmadı kartı arkasında online alışverişlerde geçtiği yazıyor ama müşteri hizmetlerini aradığımda geçmiyor diyor bu kaçıncı şikayet yazışım her seferinde arayıp bizim elimizde olan bir şey değil diyorlar kartı verirken bilgilendirme yapmayan sizsiniz beni arayıp bir de boş boş cevaplar veren bir müşteri hizmetleri var almasaydınız vs diyor paramı vermeyince bende aldım ne yapabilirim artık yetkili biri benimle iletişime geçsin param kartta kaldı mağazaya gidemiyorum ihtiyacım var hediye kart saçmalığı yüzünden hiçbir şey yapamıyorum.

27 Ekim 10:11

Lütfen artık şu sorunu çözün kaç kere yazdım sürekli müşteri hizmetleri arayıp suç benim miş gibi boş boş konuşuyor hediye kartını alırken bilgilendirme yapılmadı bu kaçıncı kez şikayet yazışım ya gerçekten yetkili biri arasın ya da şikayet edeceğim artık param kartta kaldı mağazaya gidemiyorum ihtiyacım var hediye kart saçmalığı ile mi uğraşayım ya.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

LC Waikiki Logo LC Waikiki 25 Ekim 21:42

Değerli Müşterimiz, Yaşanan durumdan dolayı üzgün olduğumuzu, ilgili ürünü incelenmesi için fatura/fişi ile birlikte en yakın mağazamıza götürerek teslim etmenizi rica ederiz. Mağazalarımız son 2 yıl içinde üretilmiş ürünleri teslim alarak, ilgili ürünlerin incelenmesi için merkeze göndermektedir. İnceleme süresinin 15 gün olduğunu, inceleme sonrasında mağazamız tarafından bilgi verileceğini belirtmek isteriz. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Tüm öneri ve görüşlerinizi, aşağıdaki iletişim kanallarımızdan bize ulaştırabilirsiniz. LC Waikiki Ekibi lcwaikiki.com 444 4 529 [email protected] 

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler