04 Eylül
#12545444

LC Waikiki'de Haksız Yere Değişim Yapılmadı

Bugün saat 11:00 civarı Sancaktepe demokrasi Caddesi mağazanıza değişim yapmaya gittim. Ürünüm giyilmemiş olmasına rağmen kasiyer ürünün her yerini narkotik köpeği gibi kokladı ve ürünün “temiz” koktuğunu yıkanmış “gibi” olduğunu ve değişim yapamayacağını söyledi. Değişim yapması için ürünün “ürün” kokması lazımmış. İçindeki etiketin sayfalarını bile teker teker kokladı bu olay çok üzücü müşteri açısından kırıcı bir olaydır.


kasiyeriniz müşteriye davranılmaması gereken bir şekilde soğuk ve açıklamadan yoksundu. Bu mağazaya sürekli geliyorum bu çalışan sanki silah zoruyla çalışıyormuş gibi davranıyor sürekli fişimi bulduğum zaman tekrar gideceğim 1 hafta bile olmamıştır alınalı.

Eda Eda 1.232 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • LC Waikiki Temsilcisi04 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Mağazamızda yaşadığınızı belirttiğiniz rahatsızlıktan ötürü üzgün olduğumuzu belirtir, konuyu tarafımıza ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Ürün iade ve değişim istekleri “4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun” esas alınarak aşağıdaki kriterler dahilinde tüm LC Waikiki Mağazacılık mağazalarında yapılmaktadır. Kanunen mağazalardan satılan ürünlerde eğer bir üretim hatası bulunmuyorsa (ayıplı mal değilse) değişim/iade zorunlu değildir. Buna rağmen satın alma tarihinden itibaren mağazalarımızdan 30 güne kadar fiş veya fatura ibrazı ile kullanılmamış ve deformasyona uğramamış ürünlerde değişim/iade konusunda destek olmaktayız. Farklı konu ve hususlardaki fikirlerinizi, aşağıda paylaşmış olduğumuz iletişim kanallarıyla bize ulaştırabilir, aktarımlarınızın bizi memnun edeceğinden emin olabilirsiniz. Saygı ve sevgilerimizle, LC Waikiki Müşteri İlişkileri Departmanı Bize ulaşabileceğiniz iletişim bilgileri; TEL : 0212 657 55 55 FAKS : 0212 630 96 08 E-POSTA: [email protected] WEB : "www.lcwaikiki.com" ADRES: LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri Tic. A.Ş. 15 Temmuz Mah. Gülbahar Cad. No: 41 PK: 34212 Güneşli - Bağcılar / İstanbul

Ziyaretçi Yorumları