09 Eylül
#12574133

LC Waikiki Ürün Memnuniyetsizliği

LCW'nın online satışından almış olduğum 2 adet pantolonun bir adetinde 2. yıkamam da paçasında lekelenmeler oldu. İzmir Optimum mağaza tarafından incelemek üzere ürün alındı. 15 gün geçmesine rağmen tarafıma hiçbir şekilde bilgi verilmedi. 15 günün sonunda müşteri hizmetlerini aradım ve ürünün durumunun netleştiğini hem de bir hafta önce mağaza geri gönderildiğini ilettiler. Birincisi ürün lekesi müşteri kaynaklı denilmiş. Böyle bir durum söz konusu dahi olamaz. Müşteri kaynaklı olsa diğer pantolonda da aynı sorunu yaşamam gerekirdi. Müşteri memnuniyeti olmaması üzücü.


Almış olduğum ürünün linki mevcut olup, kimsenin almamasını tavsiye ederim.
Tüketici haklarında görüşmek dileğiyle.
Https://www.lcwaikiki.com/tr-TR/TR/urun/outlet/LC-WAIKIKI/kadin/Pantolon/3427770/592875

İsmihan İsmihan 853 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • İsmihan10 Eylül

    Mağazanız zaten ürünün kendisinde olduğunu bildirmek için bile aramadı. Ben müşteri hizmetlerinden öğreniyorum ürünün mağazaya sevk edildiğini. İzmir Optimum mağaza çalışanlarınızın ilgisizliğinede ayrıca teşekkür ederim. Arayıp bilgilendirmek bu kadar zor olmamalı diye düşünüyorum.

  • LC Waikiki Temsilcisi10 Eylül

    Değerli Müşterimiz , Öncelikle marka ve ürünlerimize gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Ürününüzün test amaçlı merkezimize gönderildiğini fakat ret cevabı geldiğini belirtmişsiniz. Ret cevap metninin arka kısmında bulunan itiraz bölümüne, ürüne verilen ret cevabını kabul etmediğinizi bildiren yazınızı yazarak mağazamıza teslim ederseniz, 2. kez inceleme amaçlı merkezimize gönderilebilirsiniz. Ürünler teste tabi tutulmak üzere merkezimizde ilgili birime gönderilir. Ürünler grubuna göre, daha detaylı ürün teknoloğları tarafından incelenir. * Eğer test sonucuna göre üretim kaynaklı bir problem söz konusuysa ürünün değişimi yapılır. * Üründe tüketici kaynaklı problem oluşmuşsa ürünü müşterilerimize geri iade edilir. Ürünlerimizle ilgili paylaşmak istediğiniz her türlü konuda mağazalarımızdan destek alabilmekte siniz. Farklı konu ve hususlardaki fikirlerinizi, aşağıda paylaşmış olduğumuz iletişim kanallarıyla bize ulaştırabilir, aktarımlarınızın bizi memnun edeceğinden emin olabilirsiniz. Saygı ve sevgilerimizle, LC Waikiki Müşteri İlişkileri Departmanı Bize ulaşabileceğiniz iletişim bilgileri; TEL : 0212 657 55 55 FAKS : 0212 630 96 08 E-POSTA: [email protected] WEB : www.lcwaikiki.com ADRES: LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri Tic. A.Ş. 15 Temmuz Mah. Gülbahar Cad. No: 41 PK: 34212 Güneşli - Bağcılar / İstanbul ***************************************************

Ziyaretçi Yorumları