sta-4-hoverİyi Çözüm

LC Waikiki Müşteriye Yanlış Bilgi Verilmesi, Kargo Günlerine Sadık Kalınmaması

Gözde Gözde15 Ekim 20:38

12.10.2020 tarihinde sipariş verdiğim 2010121338031 numaralı ürün bugün (15.10.2020) 3. Günü olmasına rağmen hala kargoya verilmedi bu durum için müşteri temsilcisini aradığımda gerekli hızlandırmanın yapıldığı söylendi. Tamam dedim bekledim yine verilmedi. Son bekledim akşam bir daha aradım Z*** Hanım (müşteri temsilcisi) kargoya verilmediğini söyledi elinize kargo kodu ulaşır yakında dedi. Bekledim sistemden baktım biri değişiklik yok sonra tekrar aradım bu sefer K*** bey açtı o da yanlış söylenmişti hayır kargoya verilmemiş dedi. 

Halbuki Z*** hanıma defalarca sordum o zaman sorun yok verildi yani değil mi diye ısrarla yanlış bilgi vererek verildi dedi. Mağazanın internet sitesinde 1-3 günü arasında kargoya verileceği yazıyor. Buna güvenerek ürünü sipariş ediyoruz ama 3 günde ürün kargoya verilmiyor. Eğer kargom cumartesine kadar elimde olmazsa hiç üşenmeden Tüketici Hakları'na müşteri yanıltma ile ilgili şikayette bulunacağım ve uğraşacağım.

  • - Görüntüleme
full-star full-star full-star full-star full-star
5/5

Cevaplar

LC Waikiki Logo LC Waikiki 15 Ekim 21:56

Değerli Müşterimiz, Aktardığınız konuyu değerlendirmeye aldık. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Tüm öneri ve görüşlerinizi, aşağıdaki iletişim kanallarımızdan bize ulaştırabilirsiniz. LC Waikiki Ekibi lcwaikiki.com 444 4 529 [email protected] 

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler