08 Eylül
#12570512

LC Waikiki Kurumsallığını Yitirmiş

Podium mağazasına kızıma pantolon almaya gittik. Beğendiğimiz pantolonun uygun bedeni yoktu. Satış temsilcisine hangi şubede bulabileceğimizi sorduk. Bize Ankamall şubesinde 5 adet ve Antares mağazasında 6 adet olduğunu söyledi. (stok sistemine bakarak). Bizde oradan Ankamall mağazasına gittik, sistemde göründüğünü ancak ellerinde olmadığı cevabını aldık.


Daha sonra Antares Şubesi'ne gittik aynı cevabı oradan daha açıklamalı bir şekilde aldık. Yani mağaza mağaza boşuna gezdik ve zaman kaybettik ve yorulduk. Sonuç elimiz boş döndük. Çalışanlara bir şey söylemiyorum ama benim LCW kurumsallığı güvenim bitti. Koskoca LCW bir anda gözümde çok küçüldü.

Ferhat Ferhat 716 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • LC Waikiki Temsilcisi10 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Mağazamızda yaşadığınızı belirttiğiniz rahatsızlıktan ötürü üzgün olduğumuzu belirtir, konuyu tarafımıza ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Konuyla ilgili şirket bünyemizde gerekli inceleme yapılacaktır. Farklı konu ve hususlardaki fikirlerinizi, aşağıda paylaşmış olduğumuz iletişim kanallarıyla bize ulaştırabilir, aktarımlarınızın bizi memnun edeceğinden emin olabilirsiniz. Saygı ve sevgilerimizle, LC Waikiki Müşteri İlişkileri Departmanı Bize ulaşabileceğiniz iletişim bilgileri; TEL : 0212 657 55 55 FAKS : 0212 630 96 08 E-POSTA: [email protected] WEB : "www.lcwaikiki.com" ADRES: LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri Tic. A.Ş. 15 Temmuz Mah. Gülbahar Cad. No: 41 34212 Bağcılar / İstanbul

Ziyaretçi Yorumları