sta-1-hoverYetersiz Çözüm

LC Waikiki Kalitesiz Ürün 3 Yıkamada Gelen Delikler

Müzeyyen Müzeyyen3 hafta önce

Temmuz ayında Antalya Manavgat LCW'den yazlık birçok ürün aldım. Aldığım ürünlerin içinde 3 tane t-shirt de vardı. Maalesef bu 3 tişörtümü 5 er defa giyemedim. Göbek hizasına gelen kısımlarını fareler kemirmiş gibi delik deşik oldu. Geçen ay tesadüfen bir kadının üstünde aynı tişörtten gördüm. Ne yazık ki kadıncağız da giymiş delik deşik. Bir sezon bile giyemedikten sonra neden alışveriş yapalım ki LCW'den. Pazarda, kalitesiz mağazalarda bu ayarda tişörtler 5-10 TL. Biz neden 30-50 TL verdik ki? Yıkama talimatlarına uygun yıkıyorum. 

3 kızım için de kendim ve eşim için de sürekli LCW'den alışveriş yapıyorum ve her sezon hepimiz için ayrı ayrı çok fazla alışveriş yapıyordum. Artık bu alışverişlerim için kendime daha kaliteli bir mağaza bulmalıyım sanırım. Bh fotoğrafı da evde giyerken çektim. Malum bu kadar deformasyon ile nasıl insan içine çıkarım. Gördüğünüz bu delikler 3. Yıkamadan sonra oldu.

  • - Görüntüleme
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

profile-icon Müzeyyen 3 hafta önce

Bugün mağazanıza gittim. Fakat ürünlerden 1 'inin barkodlu etiketi olmadığı için incelemeye dahi gönderemeyeceklerini söylediler. Fotoğraf atacağım. Bakın bakalım sizin mi değil mi? Böyle saçmalık olmaz. Birçok insan etiketler rahatsız edici olduğu için alır almaz söker atar etiketleri. Ben de genelde öyle yapardım. Bu kez yapmamışım. Sadece 1 'ininkini sökmüşüm. O da sacece barkodun olduğu kısmı. Bir de bana üstündeki lekeleri soruyor personel arkadaş. 😏 Tabii ki lekeli olur. 3. Yıkamada bu hale geldiği için ben de evde temizlik yaparken ve özenmeden giymeye başladım. Ne olmasını bekliyorsunuz ki? Ayrıca sezonunda aldığım ürünlerin, sezon fiyatı yerine, fiş- fatura olmadığı için şu anki indirimli fiyatlarının geçerli olacağını da öğrendim. Tam bir hayal kırıklığı 😡😡 Allah aşkına turizmin göbeği Antalya gibi bir yerde böyle kötü ürünleri satıp bari bizi ülke olarak turistlere kepaze etmeyin. Ayrıca kim tatilde aldığı ürünlerin faturasını atmaz ki? Özrünüz kabahatinizden büyük! Alırken her birine ver 40-50 TL para! İnceleme sonuçlanacak taaa vereceksiniz ( affedersiniz ama köpeğin önüne kemik atar gibi 3 kuruş para! ) Biz yerden toplamıyoruz efendim... Bir iş yapıyorsanız düzgün yapın lütfen. Müşteri velinimet olmalı. Bugün benden koparmaya çalıştığınız 3 kuruştan çok daha fazlasını kaybediyorsunuz, farkında değilsiniz... Buyurun yakasında kabak gibi gururla markanız ışıldıyor.

np_image4 Ekli Görsel Var
profile-icon Müzeyyen 3 hafta önce

İlginiz için teşekkür ederim. En kısa zamanda ürünleri en yakın mağazanıza incelenmek üzere göndereceğim. Umarım telafisi yapılır

LC Waikiki Logo LC Waikiki 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Aktardığınız konuyu değerlendirmeye aldık. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Tüm öneri ve görüşlerinizi, aşağıdaki iletişim kanallarımızdan bize ulaştırabilirsiniz. LC Waikiki Ekibi lcwaikiki.com 444 4 529 [email protected] 

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler