13 Eylül
#12597825

LC Waikiki Fişli ve Etiketli Ürünü Lekeli Diye Değiştirmediler

Kızıma doğum günü hediyesi gelen gömleği Canpark mağazasına değişim için götürdüm ve değişimi yapılmadı. Sebebi ürünün üzerinde leke olması.


Mağaza yetkilisine gösterdim üzerinde etiketi olan değişim fişi olan ürünüme baktı ve evet ürünün kullanılmamış olduğu belli ancak üzerinde leke olduğu için bunu değiştiremem oldu. Gömlek geldiğinde zaten lekesi vardı. Reyonda başka bir çocuğun elinden bir şey değmiş de olabilir sonuçta. Madem lekeli ürüne değişim yapmıyorsanız lekeli ürünü de kasadan geçirmemeniz satmamanız gerekir.


Sonuçta ürün bana hediye paketinde geldi. Ama maalesef müşteriye yardımcı olmak adına hiçbir şey yapmadı yetkili. 1 kıyafet ile biz siz zengin olmazsınız bizde fakirleşmeyiz ama bu ilgisiz alakasız olmanızdan dolayı müşteriyi memnun edemediğiniz için bir müşterinizi kaybetmiş olursunuz.

Tuğba Tuğba 1.611 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Tuğba08 Ekim

    Merhabalar İşte Bende Bundan Bahsediyorum. Mağazadan Alınmış Lekeli Ürünü, üzerinde etiketi olduğu ve kullanılmamış olduğunu bile bile Canpark şubenizde ki yetkili beyefendi değişim yapmayarak beni mağdur etmiş oldu. Ve ürünün kullanılmamış olduğunu gördüğünü söyleyerek. Ve Bunu size yazıyorum bir çözüm olamıyorsunuz. 15 TL lik bir ürün için resmen müşteriyi süründürüyorsunuz. Teşekkür ederim sizde yardımcı olamadınız. Ama Canpark mağazanızın değişim yapmadığı ürünü başka bir şubeniz değişimini yaparak yardımcı oldular kendilerine çok teşekkür ediyorum. Canpark şubenizi de bir daha asla tercih etmeyeceğimi buradan bildiriyorum. İyi Çalışmalar

  • LC Waikiki Temsilcisi13 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle marka ve ürünlerimize gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. LC Waikiki olarak, sizlerden aldığımız geri dönüşlerle kendimizi geliştirirken, temel ilkemiz olan "modayı ve kaliteyi en iyi hizmet anlayışıyla sunabilmeyi" hedeflediğimizi bilmenizi isteriz. Ürün iade ve değişim istekleri “4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun” esas alınarak aşağıdaki kriterler dahilinde tüm LC Waikiki Mağazacılık mağazalarında yapılmaktadır. Kanunen mağazalardan satılan ürünlerde eğer bir üretim hatası bulunmuyorsa (ayıplı mal değilse) değişim/iade zorunlu değildir. Buna rağmen LC Waikiki mağazalarında satın alma tarihinden itibaren 30 güne kadar fiş veya fatura ibrazı ile kullanılmamış ürünlerde değişim/iade konusunda destek olmaktayız. Kullanılmış veya satış formunu kaybetmiş (tadilat görmüş, eski sezon, lekeli vb.) ürünlerde, üretim hatası bulunmuyorsa değişim/iade konusunda yardımcı olamamaktayız. Farklı konu ve hususlardaki fikirlerinizi, aşağıda paylaşmış olduğumuz iletişim kanallarıyla bize ulaştırabilir, aktarımlarınızın bizi memnun edeceğinden emin olabilirsiniz. Saygı ve sevgilerimizle, LC Waikiki Müşteri İlişkileri Departmanı Bize ulaşabileceğiniz iletişim bilgileri; TEL : 0212 657 55 55 FAKS : 0212 630 96 08 E-POSTA: [email protected] WEB : www.lcwaikiki.com ADRES: LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri Tic. A.Ş. 15 Temmuz Mah. Gülbahar Cad. No: 41 PK: 34212 Güneşli - Bağcılar / İstanbul

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler