Lazzoni Mobilya'da Değişim ve İade Hakkımı Kullanamıyorum!

Menevse M. |

Lazzoni Mobilya İzmir Şubesinden almış olduğum beyaz deri köşe takımım 12. 06. 2013 tarihinde Ankara'da ki evime getirildi. Köşeler birbirine tam oturmadığı ve dengesizlikleri olduğu için tekrar götürüldü ve bu sorun düzeltilerek geri getirildi. Bana sorunsuz olarak teslim edildiğine dair bir kağıt imzalatıldı.

Ancak zamanla koltuğun üzerinde pembemsi küçük lekeler ve minik delikler fark ettim. Gün geçtikçe lekelerde koyulaşma ve yayılma başladı. Kolçağını kaldırdığımda da bariz bir renk farkı vardı. Koltuk islenmiş gibiydi. Bu şikayetimi Ankara şubesinden A**** beye ilettim ancak hiçbir şekilde yardımcı olmadılar. Bu koltukları artık istemiyorum iade hakkımı kullanmak istiyorum.

Etiketler :

Kusurlu - Defolu Ürün Teslimi Ürün İade Ürün Değişim

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • 07 Kasım
    12:11

    Sayın şikayet var yetkilisi;
    "Lazzoni firması olarak üretim, paketleme ve nakliyeden kaynaklanan hatalar yerinde değerlendirilmekte gerekli düzeltmeler yada değiştirmeler derhal yapılmaktadır. Kullanımdan kaynaklanan sorunlar için ise uygun öneriler getirilmektedir. Sayın müşterimizin satın almış olduğu ürünler yerinde değerlendirildiğinde minimal düzeyde bir kısım sorunların kullanımdan kaynaklandığı değerlendirilmiştir. “