Toplam çözüm sayısı
..
Lassa ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Cengiz'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
Yeni karşılaştırma
ile

Lassa Otomobil Lastiği Sorunu

7323görüntüleme
Cengiz
Cengiz 01 Aralık 2021 09:52
Lassa Otomobil Lastiği Sorunu

Merhaba haziran 2021 tarihinde yerli malı yurdun malı diyerek kendi ülkemizin yerli dört mevsim ® otomobil lastiği aldım paramız kendi ülkemizde kalsın diyerek ama hata yapmışım alırken satıcı garantili diyerek satış yapmıştı. Ama yeni lastik olduğu için bir şeyler olmaz uzun sure kullanırız demiştik demez olaydık. 1 cm boyu olmayan ince bir vida sen gelen lastiğe saplan ve patlat lastiğim ®i... Ya uzun yolda hızla giderken bu kadar basit patlasaydı Allah'tan şehir içinde düşük km de oldu... Kardeşim bu lastiklere nasıl bu kadar vida hemen saplanır ve içine kadar girer. Bundan önce tam üç yıl Continental lastik ® kullandım bir defa bile patlatmadı hiç hasar dahi olmadı... Bir daha Lassa marka raca lastiği alacağımı zannetmiyorum.cok güvensiz geldi bana asıl konum Lassa bayisi satıcıya gittim lastiğim garantili olmasına rağmen ve belgesine olmasına rağmen garanti kapsamında bir şey yapamayız dedi bundan dolayı Lassa firmasından şikayetçiyim... Ya yenı lastik vereceksiniz ya da tüm sosyal medyadan sesimi duyuracağım. Umarım dikkate alınıp dönüş yaparsınız.

Lassa Logo
Lassa01 Aralık 2021 16:18

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletmiş olduğunuz durumla ilgili üzüntülerimizi kabul etmenizi rica ederiz. Şirketimiz sistemlerinde adınıza kayıtlı herhangi bir lastik inceleme başvurusu bulamadığımızı belirtmek isteriz. Bu sebepten dolayı, konu olan lastik ya da lastiklerin faturasıyla beraber araç ruhsat fotokopisinin en yakın Lassa/Bridgestone yetkili satıcılarından birine incelenmek üzere teslim edilmesi gerekmektedir. Bu vesileyle, ürünlerimizin üretim, işçilik ve malzeme hatalarına karşı 2 yıl garantimiz altında olduğunun bilgisini paylaşmak, dış etken ya da hatalı kullanımdan kaynaklanan durumların garanti kapsamımızda değerlendirilemediğini iletmek isteriz. Konuyu bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz.

Cengiz
Cengiz02 Aralık 2021 10:54

Peki sayın yetkili ben size lastiğimi incelemek için bırakırsam aracımı nasıl süreceğim bana geçici lastik verecekmısınız

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon
Yeni karşılaştırma
ile