Toplam çözüm sayısı
..
Lansinoh ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Bilge'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

Lansinoh Türkiye Müşteri Hizmetlerinin 8 Aylık Bebeği Düşürdüğü Durum!

3144görüntüleme
Bilge
Bilge 05 Eylül 2017 05:14

Bundan aylar önce Lansinoh 2'li elektrikli sağım makinesinin çekim gücü düştüğü için çekmediği ile alakalı şikayet yazdım. C** hanım geri döndü "valfleri değiştirdik", 1 ay kadar daha iyi gibi oldu neyse sonra yine aynı sorun baş gösterdi (bu arada bebeğim ® hiçbir şekilde emmiyor sürekli makine ile yaşıyorum. Bir yere gideceksem ilk makineyi alıyorum). C** hanım önce anlayışlı davrandı hatta özel durumdan dolayı bekletmeden değişim kabul edildi ancak o ara işe başladım özel sebeplerden dolayı kendim de memeyi deforme olmasına rağmen sıkarak sağımı yapmaya devam ettim. Aradan bir iki ay geçti ve şu an sıfıra indi çekmiyor ve pompanın motora giriş yaptığı yerde siyahlanma var C** hanımı aradım artık idare edecek durum kalmayınca "değişimi yapalım" dedim bebeğiniz 8 aylık olmuş "servise gönderip bekleyin yapacak bir şeyim yok" dedi ve gerçekten saygısızdı.

Lansinoh Logo
Lansinoh05 Eylül 2017 10:11

Merhaba Bilge Hanım, Müşteri hizmetlerimiz ile yapılan görüşmeye istinaden insiyatif doğrultusunda işlem sağlanılamayacağından dolayı ilgili makinenizi Teknik Servislerimiz gördükten sonraki süreçte tarafınıza destek olunulması planlanmaktadır. Bilginize.

Bilge
Bilge05 Eylül 2017 12:02

Sanki bu makineyi bana sadaka ya da bağış verilmiş gibi bir tavır takınıyor firma! Bir makine 8 ayda işlev göremez hale geliyorsa firma süt sağma gibi hayati önem arz eden bir süreçte "insiyatif" alamayiz aciklamasinda bulunması ne kadar etik? Cansu hanımın vetosu mu bu?

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile

Şikayetvar'ı ziyaret amacınız nedir?

Benzer Şikayetler