Lansinoh Arızalı Ürün Sorunu

Merve Merve09 Mayıs 22:45

Ürünü Trendyol'dan aldım ancak faturasını satıcı firma mail ya da fiziken yollamadığı gibi uğraşmama rağmen halen temin de edemedim. Ürün sağma makinesi değil masaj makinesi ayarında. Süt falan çekmiyor. Ben doğum sonrası 20 gün sütüm gelmedi diye ağlanırken meğerse makine hasarlı ve hatalıymış. Başka makine alındım bildiğiniz sağım yaptı sütümü. Bu markaya yakışmadı. Bebeğimi ve beni mağdur etti. Şikayetçiyim.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Merve 29 Mayıs 03:37

Makineyi yollayın inceleyelim diye mesaj atmaktab başka bir şey yapmayan şirket. Kalitesiz ürün satmanın yanında ilgisiz çalışanlar!

Lansinoh Logo Lansinoh 11 Mayıs 16:56

Merhaba Merve Hanım, İletişim numaralarınızdan tarafınıza ulaşım sağlayamadık.Dilerseniz bize haftaiçi 08.30-17.30 saatleri arasında 0216 527 0905 nolu telefondan ulaşabilirsiniz. Konuyla ilgili size yardımcı olabiliriz. İyi Günler Dileriz.

Lansinoh Logo Lansinoh 11 Mayıs 08:48

Merhaba Merve Hanım, Yaşamış olduğunuz durumdan dolayı özür dileriz. Şikayetinizi ayrıntılı dinlemek ve çözüm bulmak adına size en kısa sürede ulaşacağız. İyi Günler Dilerim.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Merve 15 Mayıs 04:19  

    Maille urunu kargolayın inceleyelim diye cevap verildi. Mağduriyet bu şekilde mi gideriliyor! Benim maddi ve manevi zararım var. Urunu direk iade etmek istiyorum. Ureteb firma satan firma ve Trendyol birlikte hareket ederek urunuiadeetmemiengelliyor

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler