Toplam çözüm sayısı
..
Land Rover ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi
  3 Yorum

Yeni karşılaştırma

ile

Land Rover Borusan' Dan Beklemezdim!

5040görüntüleme
Osman
Osman 25 Mayıs 19:06

Borusan dan 20/25 gün önce satın aldığım sıfır km. 2021 model Land Rover - Defender marka model aracımın ön kaput ve çamurluklarına çizilmemesi ve boyayı koruması için film kaplama yaptırdım. 2 sene garantili ve 5 sene kaputta kalabilir dedikleri filmin uygulamasını yaparken; aracımın ön kaputta bulunan defender yazısının etrafını tamamen bıçakla çizmişler. Ayrıca yazının alt kısmında bulunan boyanın dalgalanmasına sebep olmuşlar. Bugün Borusan ®'a gittim. Aracımın çiziklerini gören görevli ; " kusura bakmayın, bu çiziklere pasta cila yapalım, filmi söküp yenisini yapalım" dedi. Gayet nazik yaklaştı. Fakat kendisine çiziklerin pasta cila ile geçmeyeceğini ayrıca boyadaki dalgalanmanın düzelmeyeceğini izah etmeye çalıştım. Ancak başkaca bir işlem yapamayacaklarını belirtti. Açıkçası milyonlar değerinde sıfır araç alıp Borusan'a güvendiğim için piyasada 3-4.000 TL olan kaplamayı 10.000 TL'ye yaptırdığım için çok pişmanım. Ayrıca aracımın kaputundaki çizikler ve boya dalgalanması için nasıl bir çözüm üreteceğimi de bilmiyorum. Çünkü boyatsam bile 100lerce bin tl değer kaybım olacak. Ayrıca diğer konu ise aracımın ses sistemi tamamen arızalı çıktı! İnanabiliyor musunuz sıfır araç alıyorsunuz, ses sistemi cazır cazır ses çıkarıyor. Söz de o da tamir olacak. Ancak aracımın Borusan da beklediği süreç te bana yedek bir araç ta verilmiyor. Sıfır araç almak için milyonlar ödedim, ancak aracımı kullanamıyorum ve yedek araç dahi vermiyorlar. Hani garantiliydi araç? Ne için garanti verdiniz? Herkes özel ithalat yapıyor çok daha ucuza alıyor. Madem her konuda mağdur olacaktım beden Borusan dan aldım ben bu aracı. Açıkçası Borusan dan böyle bir amatör yaklaşım ve çözümsüzlük göreceğime inanmazdım. Çok ama çok pişmanım... Yardımlarınızı rica ederim.

Land Rover Logo
Land Rover25 Mayıs 19:09

Sayın Müşterimiz, Bildiriminiz tarafımıza ulaşmış olup, kayıt altına alınarak ilgili birimlerle paylaşılmıştır. Konu ile ilgili Müşteri İlişkileri Danışmanımız size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Saygılarımızla, Land Rover İletişim Merkezi 0850 252 30 30

  • profile
1 Destekçi
  3 Yorum

3 Yorum

Ogan
Ogan21 Haziran 20:12
 

Ses sistemi ilgini herhangi bir gelişme oldu mu bu ay sonu İçin yazılım gelecek diyorlardı

Osman
Osman21 Haziran 20:36
 

Merhaba, maalesef herhangi Bir şekilde dönüş olmadı ve hiçbir gelişme yok! Borusan dan aldığım son araçtır, hiçbir şekilde sattıkları ve distribütörü oldukları markanın arkasında durmuyorlar. Verdikleri en kurumsal ve tek cevap ; " yapacak bir şey yok! " oldu. Yasal ve hukuki yollardan hakkımı arayacağım.

Ogan
Ogan05 Temmuz 15:17
 

İii günler ses sistemindeki cızırtılar için güncelleme gelmiş sorununuz çözüldü mü acaba

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile