20 Ağustos 2015
#3529911

Lacoste Ürün Değişimi!

YKM Adana Real şubesinden Lacoste marka almış olduğum ürün 4 ay sonunda topukları eridi. Ürün iade veya değişimi için Adana Real YKM şubesine götürdüm. Ürün 2 ay sonra ret olarak geri geldi. Bu ayakkabı topukların bu şekilde erimesiyle nasıl kullanılacak? Bu ürünün değişimi veya iadesi için hem YKM hem Lacoste'dan şikayetçiyim. Her türlü hakkımı arayacağım.

Suleyman Suleyman 174 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Suleyman03 Eylül 2015

    değerli Yetkili Bilgilendirme için teşekkür ederim. Dunyanin her yerinde 4 ayda 5-6 defa giyinme sonucu topuklari eriyorsa değişim olur ama ne yazikki Turkiyede değişim yapilmiyor yapmiyorsunuz. Bu durumu Lacostenin uluslararasi kurumunuda yazacagim. ayrıca Turkiyedeki tüketici haklarinida gideceğim. Dikkate almadiginiz Turkiyenin Mahkemeleri bu sorunu cozecektir.

  • Lacoste Temsilcisi22 Ağustos 2015

    Sayın Müşterimiz, Söz konusu şikayetinize istinaden merkezimize göndermiş olduğunuz ürünümüz Müşteri Hizmetlerimiz tarafından incelemeye alınmış ve üründe ortaya çıkan problemin nedenleri üzerinde araştırma yapılmıştır. Araştırma neticesinde, söz konusu şikayete neden olan üründe, ürünümüzden kaynaklanan bir problem olmadığı görülmüştür. Sürekli müşteri memnuniyetini önde tutan ve uygulayan firmamız ürünü iade alamayacağını üzülerek tarafınıza bildirmek isteriz. Saygılarımızla Lacoste Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları