14 Haziran
#12109393

KVK Teknosa Ortak Mağduriyeti!

İzmit Outlet Teknosa'dan 7 8 ay önce teşhir ürünü olarak Lenovo K6 Note alındı. Teşhir olduğu için kozmetik kusurları ve çatlaklar vardı. Teknosa'da teşhir olsa da ürünün garantili olduğunu beyan edip kozmetik kusurun ileride sorun olmayacağını belirtti. Ürün, 4 5 ay kullanıldıktan sonra alt kapasitif (basmalı) tuşları temassızlık yapıp çalışmamaya başladı. 12.06.2019 Teknosa Gölcük üzerinden KVK Kartal servisine yönlendirildi ancak KVK Kartal servisi "ekranda darbe kırık kaynaklı durumun olması ve kozmetik kusur" ile "kullanıcı hatası" iddiasıyla ücretsiz tamiri reddederek plastik ekran çerçevesi değişimi için 344 TL para talep etmiştir. Ayrıca KVK Kartal ek cevapta prensip gereği dış görünüşünü iyileştirmeden ürünün içini açıp tamir etmeyeceklerini beyan etmişlerdir. Ekranın darbe alan iç kısmı ve tuşlarla ilgili görüntü istememe rağmen ısrarla dıştaki ilgisiz plastik çerçeve aşınmasının resmi gönderildi. Ben ürünü kozmetik kusuru için değil alttaki tuşları çalışmıyor diye servise gönderdim. Ekranın sağındaki aşınma, telefonun altındaki basmaları tuşların çalışmasına asla mani değildir.


Özetle; ne tüketici kanununda ne de garanti belgesi yönetmeliğinde " ürün kozmetik kusurluysa hiçbir şekilde diğer sorunlarla ilgilenilmez" diye bir ibare olmadığı gibi KVK teknik servis ürünün ilgisiz yerindeki bir durumu, sorunun ilgisiz bir parçasına dayanak göstererek "dışını yapmadan içini tamir etmeyiz" şeklinde bir dayatma ve tutum sergileyemez. Ayrıca yine ekran darbe iddiası da mesnetsiz olup kesinlikle iç ekranda en ufak kırık ve çizik söz konusu değildir.


Teknosa'dan teşhir ürünün arkasında durmadığı için, KVK Kartal servisinden de tüketici kanununa ve garanti yönetmeliğine aykırı şekilde davranarak 'teşhir malındaki kozmetik kusur çizik ve küçük aşınmaları" bahane gösterip 344 TL ücret istediği ve sonra asıl sorunla ilgilenecekleri gibi fevri tavır gösterdikleri için şikayetçiyim. Tüm lehte deliller ektedir, derhal sorunum çözülsün aksi takdirde hem sosyal medyada hem de tüketicinin korunması kanunu kapsamında hukuki mücadele başlatıp kazanacağım. İlgililere ihtar olunur.

Mehmet Mehmet 2.052 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mehmet15 Haziran

    Telefonum; Tüketici Kanununu ve Garanti Belgesi yönetmeliğini aleni olarak çiğneyerek 344 TL plastik çerçeve parası isteyen oysa servise gönderilme gerekçesi 'alt kapasitif tuşların çalışmaması' problemini tamamen es geçen KVK yetkili servis tarafından tamir edilmeden Teknosa mağazasına geri gönderilmiştir. Hukuki haklarımla elbette hakkımı kazanacağım ve bunu KVK servisi de zaten bilmektedir. Benim için birazcık zaman kaybı olacak ama sonunda adaleti bir kez daha vurgulamış olacağım. İlgililere ihtar olunur.

Ziyaretçi Yorumları